• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Maschio Gaspardo România a participat la Indagra 2025 cu gama de utilaje pentru agricultură minim tillage

    Violina Gorcinschi-Jitaru -

    Maschio Gaspardo România a participat la Indagra 2025 cu gama de utilaje pentru agricultură minim tillage. Maschio Gaspardo România a fost din nou unul dintre punctele de atracție ale târgului INDAGRA, cel mai important eveniment agricol din țară, aducând în prim-plan o gamă completă de utilaje dedicate fermierilor care urmăresc eficiența, reducerea costurilor și protejarea solului.

    Anul acesta, compania a expus o serie de echipamente fabricate în România, în fabrica de la Chișineu-Criș, demonstrând capacitatea industrială locală și angajamentul față de agricultura modernă. Printre echipamentele prezentate s-au numărat semănătoarea OPERA 600, cu o lățime de lucru de 6 metri și funcții integrate de pregătire și fertilizare, discul cu tăvălug Veloce T 500, de 5 metri, cultivatorul Terremoto 300, cu dinți elastici, și grapa rotativă DM, de 3 metri. Aceste utilaje sunt concepute pentru a răspunde cerințelor agriculturii conservatoare, în special în sistemele minim tillage și no tillage.

    Tehnologii agricole propuse de Maschio Gaspardo

    Tehnologii agricole durabile

    Maschio Gaspardo România promovează activ tehnologii agricole durabile, adaptate schimbărilor climatice și nevoii de conservare a resurselor. Utilajele prezentate la INDAGRA sunt optimizate pentru a reduce compactarea solului, a păstra umiditatea și a integra eficient resturile vegetale, contribuind astfel la fertilitatea naturală și la creșterea productivității.

    Semănătoarea OPERA 600 permite efectuarea mai multor operațiuni într-o singură trecere, reducând semnificativ costurile și timpul de lucru. Discul Veloce T500, fabricat local, oferă o viteză de lucru ridicată și o capacitate excelentă de amestecare a resturilor vegetale.

    Citește și: MASCHIO GASPARDO a deschis primul său magazin “Full Line Store” în Italia, la Mortara

    Cultivatorul Terremoto 3, cu o construcție robustă și dinți elastici, este eficient în toate tipurile de sol, fiind
    ideal pentru pregătirea patului germinativ.

    Prin prezența la INDAGRA 2025, Maschio Gaspardo România își consolidează poziția de furnizor de soluții tehnologice avansate pentru agricultura modernă.

    Soluții pentru întreaga gamă de minim și no tillage

    Maschio Gaspardo România demonstrează, prin utilajele prezentate la INDAGRA, că dispune de un portofoliu complet pentru fermierii care adoptă sistemele moderne de lucrări reduse.

    Citește și: MASCHIO GASPARDO a deschis un nou magazin integrat gamă completă în Slovenia

    Fabricarea locală, tehnologia avansată și adaptarea la condițiile de lucru din România sunt puncte forțe care plasează compania printre liderii pieței.


    Te-ar mai putea interesa

    Reacție în Parlament despre noul impozit pe solarii: ”Nu se vor opri până nu rămâne nimic de luat” Arabia Saudită a cumpărat 300.000 de tone de grâu. Surse probabile: România și Rusia APIA a anunțat că a finalizat plata avansului. A doua tranșă din subvenții, din 2 decembrie

    Ultimele știri

    Fermierul Sorin Mănoiu aniversează 30 de ani de pionierat în business-ul cu cartofi Mic fermier: ”Am stat cu dovlecii până s-au stricat. N-am reușit să îi vând. Rafturile magazinelor sunt pline de dovleci importați” Plăți finale APIA 2025. Ce sume se achită în conturile fermierilor din 2 decembrie