• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Egiptul a cumpărat sute de mii de tone de cereale din zona Mării Negre, dar nu din România

    Violina Gorcinschi-Jitaru -

    Egiptul a cumpărat sute de mii de tone de cereale din zona Mării Negre. Egiptenii au făcut, recent, o achiziție mare de cereale din zona Mării Negre: din Rusia, Bulgaria, Ucraina, dar, se pare, nu și din România. Cel puțin, aceasta nu este menționată în cele raportate de presa internațională recent. Mostakbal Misr mai vrea să contracteze jumătate de milion de tone și până în următoarea lună.

    Egiptul a cumpărat 200.000 de tone de grâu din Rusia, 150.000 de tone din Bulgaria și peste 130.000 de tone din Ucraina. Departamentul pentru Agricultură al SUA estimează o cantitate record importată de Egipteni în acest sezon – 13 milioane tone de grâu.

    Jumătate de milion de tone de cereale – achiziția Egiptului (foto: Bloomberg)

    Egiptul a cumpărat sute de mii de tone de cereale. Grâul românesc, ocolit de această dată

    Agenția egipteană de achiziții de grâu Mostakbal Misr a contractat aproximativ o jumătate de milion de tone de cereale din regiunea Mării Negre pentru import în decembrie și ianuarie, a relatat Bloomberg, citând surse.

    Potrivit acestuia, Egiptul importă 200.000 de tone de grâu din Rusia, 150.000 de tone din Bulgaria și peste 130.000 de tone din Ucraina.

    Citește și: Algeria a cumpărat 600.000 de tone de grâu. România – posibil furnizor principal

    Agenția poartă, de asemenea, discuții pentru a comanda încă o jumătate de milion de tone de grâu din diverse surse și dorește să încheie o tranzacție până la începutul lunii decembrie.

    Departamentul Agriculturii din SUA estimează că Egiptul va importa un număr record de 13 milioane de tone de grâu în acest sezon.

    Citește și: Egiptul a cumpărat sute de mii de tone de grâu. România, printre furnizori

    Potrivit Bloomberg, citat de Latifundist, Egiptul a cumpărat, luna trecută, aproximativ un milion de tone din țările din regiunea Mării Negre, precum și din Franța și Kazahstan. Livrările sunt așteptate să sosească până la începutul lunii decembrie. Egiptul are în prezent suficiente stocuri de grâu pentru a ajunge până la sfârșitul lunii februarie.



    Urmărește știrile Agrointeligența și pe
    Google News, Facebook, LinkedIn, X, YouTube și TikTok

    Te-ar mai putea interesa

    Fermier: Furnizorul de motorină ne-a anunțat că litrul sare de 10 lei zilele acestea Vremea de Florii şi Paşti 2026. Prognoza meteo pentru perioada sărbătorilor pascale Agrostrategia unei ferme cu mai puțin de 200 de hectare: ”Plătim ratele în avans, nu ne cumpărăm combină” Fondatorul Agricover anunță că nu preia terenurile grupului Axios și că nu e interesat de dezvoltarea unor ferme proprii Guvernul a aprobat noile reguli pentru subvențiile APIA. Principalele modificări

    Ultimele știri

    Vot în Parlament: Cota de vânătoare pentru urși – dublată! Despăgubiri urgente și garduri electrice pentru fermieri Veste bună pentru fermierii care au stocat cereale. Prețurile ar putea crește în perioada următoare Crescătorii de porci din România – pregătiți să exporte în China! Mesajul președintelui APCPR Congresul Fermierilor Olteni – Ediția a II-a va avea loc vineri la Drăgășani Atevior Pro Pack, de la FMC, soluția completă pentru buruienile graminee și cu frunză lată din lanurile de cereale