• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Tinerii Fermieri – sumă forfetară de 300.000 de euro ca primă de instalare în agricultură!

    agrointeligenta.ro

    Europarlamentarul Dan Motreanu a dezvăluit că la nivelul Comisiei Europene se are în vedere creșterea considerabilă a sumelor achitate fermierilor care se instalează ca șefi de exploatație. Astfel, propunerea va fi ca acești beneficiari de fonduri europene să fie remunerați cu până la 300.000 de euro.

    ”Tinerii fermieri reprezintă viitorul agriculturii și al dezvoltării rurale. Congresul tinerilor fermieri organizat de PPE, la care am participat, oferă o platformă pentru ascultarea acestora, a experiențelor și provocărilor lor, sprijinind inițiativele care pot atrage cât mai mulți oameni de vârsta lor în agricultură. Au fost invitați câteva sute de tineri fermieri, oameni care, zi de zi, muncesc pentru a ne asigura hrana și mențin vitalitatea comunităților rurale.

    Președintele PPE, Manfred Weber, și președinta Parlamentului European, Roberta Metsola, au confirmat angajamentului nostru față de susținerea tinerilor fermieri și a rolului esențial pe care aceștia îl au în viitorul Europei.

    Am discutat cu comisarul european pentru Agricultură, Cristophe Hansen, despre propunerea Comisiei Europene privind reînnoirea generațiilor în agricultură. Este un obiectiv extrem de important pentru România, pentru care am pledat în ultimii ani în Parlamentul European.

    Doar 12 % dintre fermierii din UE au sub 40 de ani, iar în România procentul este de doar 10,4%. Obiectivul Comisiei Europene este dublarea ponderii tinerilor fermieri până în 2040.

    Comisia va recomanda țărilor UE să aloce minimum 6% din cheltuielile lor agricole în măsuri de promovare a reînnoirii generațiilor, având posibilitatea de a mobiliza resurse suplimentare.

    Comisia va propune un pachet privind întreprinderile nou-înființate, prin care va fi sprijinită atragerea tinerilor în agricultură, prin măsuri precum oferirea unei sume forfetare de până la 300.000 de euro pentru instalare.

    Va exista o mai bună direcționare a fondurilor în favoarea tinerilor fermieri.

    Vor fi dezvoltate scheme de garantare sau subvenții la dobândă pentru a facilita accesul la finanțare, în colaborare cu Banca Europeană de Investiții”, a anunțat Dan Motreanu pe pagina sa de Facebook.

    Dan Motreanu
    Dan Motreanu


    Te-ar mai putea interesa

    Marius Lulea, cofondator AUR, și-a făcut fermă de vaci. ”Statul nu are niciun plan de capitalizare a fermelor” Fermierul George Apostu a trecut la mulsul mecanizat după ce a rămas fără oameni la oi Parlamentul a adoptat legea pentru plata unei subvenții de 15 euro/familia de albine Guvernul lansează programul ”Diaspora Investește Acasă” cu granturi de 200.000 euro pentru noile afaceri! Liviu Dobre, CEO Agricover Holding: ”România nu poate construi securitate alimentară cu ferme care supraviețuiesc de la o campanie la alta”

    Ultimele știri

    Daniel Bilinciuc a construit cu credință o afacere de succes. Povestea de la Mitocu Dragomirnei pentru ”Campioni pe teren” Termene la ANAF pentru fermieri în luna iunie. Calendarul obligațiilor fiscale Directorii din subordonate – întâlniri în clădirea Ministerului Agriculturii doar cu programare Bayer dă înapoi la contractele pentru semințe după presiunea autorităților din SUA. Ce trebuie să înțeleagă fermierii români din această mutare AgroReclamații. Ciorile au distrus până la 95% din culturile unui fermier din Ialomița: „E un dezastru anul acesta”