• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Anunțuri
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • APIA începe să preia toate cererile de plată ale fermierilor, inclusiv pe suport de hârtie

    agrointeligenta.ro -

    Ministerul Agriculturii şi Dezvoltării Rurale informează că începând de mâine, 26 mai, Agenţia de Plăţi şi Intervenţie pentru Agricultură (APIA) va prelua toate cererile de plată ale fermierilor, inclusiv pe suport de hârtie.

    Cererile astfel depuse vor fi prelucrate de către angajații APIA în perioada următoare, iar fermierii își vor putea exercita dreptul de a solicita subvențiile.

    Așadar, fermierii vor putea să se prezinte la centrele judeţene ale APIA in cazul in care solicită la plată o suprafaţă de peste 50 hectare teren agricol sau la centrele locale ale APIA, dacă solicită la plată o suprafaţă de până la 50 hectare teren agricol.

    La depunerea cererii unice de plată fermierul trebuie să prezinte documentele care dovedesc utilizarea terenului agricol, inclusiv a terenurilor care conțin zone de interes ecologic, precum și a animalelor.

    La momentul actual este digitizată și pregătită pentru depunerea cererilor o suprafață de 3.612.545 ha, suprafață care aparține unui număr de 116.733 fermieri, care sunt așteptați să depună cererea de plată.



     


    Te-ar mai putea interesa

    Lista subvențiilor APIA care se plătesc acum fermierilor pe hectar și animale Cât costă carnea de miel în UE, în apropierea Paștelui. Prețuri duble în România față de acum doi ani An compromis pentru floarea-soarelui? Georgian Corniță, fermier: Am început să întoarcem culturile!

    Ultimele știri

    Febra aftoasă a apărut la o fermă ce luase toate măsurile de biosecuritate. Angajații se mutaseră la fermă pentru a nu aduce virusul Combaterea în preemergență și în postemergență timpurie a buruienilor din culturile de porumb și floarea soarelui – două soluții foarte eficiente oferite de FMC Fermierii au de unde alege. Agrii recomandă mai multe fungicide contra septoriozei la grâu