• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Plată forfetară de 3.000 euro pentru micii fermieri. Măsura, în vigoare!

    Roxana Dobre – Agrointeligența

    Plăți forfetare de 3.000 euro pentru micii fermieri. Fermele mici vor putea primi o plată care să nu depășească 3.000 de euro/fermă sub forma unei sume forfetare sau a unor cuantumuri per hectar, care să înlocuiască plățile directe. Plata către micii fermieri nu înlocuiește plățile directe efectuate pentru sprijinirea eco-schemelor.

    În Jurnalul Oficial al Uniunii Europene a fost publicat un regulament nou care include posibilitatea ca statele membre să acorde micilor fermieri, astfel cum sunt prevăzuți de statele membre, o plată sub forma unei sume forfetare sau a unor cuantumuri per hectar, care să înlocuiască plățile directe. Statele membre concep intervenția corespunzătoare în planul strategic PAC ca fiind opțională pentru fermieri.

    Citiți și: Comisia Europeană: 3.000 de euro – plată forfetară anuală pentru micii fermieri

    Bani pentru micii fermieri

    Micii fermieri pot opta pentru plăți forfetare de 3.000 euro/fermă

    Noul act normativ prevede că statele membre pot acorda micilor fermieri, astfel cum sunt prevăzuți de statele membre, o plată sub forma unei sume forfetare sau a unor cuantumuri per hectar, care să înlocuiască plățile directe.

    Prin derogare, statele membre pot decide în planurile strategice PAC că plata către micii fermieri nu înlocuiește plățile directe efectuate pentru sprijinirea eco-schemelor instituite.

    Plata anuală pentru fiecare fermier nu depășește 3.000 euro. Statele membre pot decide să stabilească sume forfetare diferite sau cuantumuri per hectar diferite, corelate cu praguri de suprafață diferite.

    „Pentru angajamentele menționate la primul paragraf litera (b), în cazul în care dreptul intern impune cerințe care depășesc cerințele minime obligatorii corespunzătoare prevăzute în dreptul Uniunii, se poate acorda sprijin pentru angajamente care contribuie la respectarea cerințelor respective”, se mai specifică în document.

    Citiți și: Regulă nouă la nivel european pentru pășunile transformate în teren arabil

    Derogări pentru micii fermieri

    Documentul citat mai prevede că prin derogare, statele membre pot decide să excludă standardele GAEC 2 și 9 stabilite în capitolul I secțiunea 2.

    „Prin derogare, plățile acordate în conformitate cu litera (b) de la paragraful respectiv pentru angajamentele privind bunăstarea animalelor, pentru angajamentele de combatere a rezistenței la antimicrobiene, pentru angajamentele privind practici agricole benefice pentru climă și pentru angajamentele privind conversia la practicile și metodele specifice agriculturii ecologice sau menținerea acestora, astfel cum sunt prevăzute în Regulamentul (UE) 2018/848 pot lua, de asemenea, forma unei plăți anuale pentru unitățile vită mare”, se mai arată în actul normativ.

    Un alt paragraf care este adăugat în Regulament prevede că prin derogare plățile acordate pot lua, după caz, forma unei plăți anuale pentru stupi. În sensul prezentei derogări, se aplică definiția pentru «stup» prevăzută în actul delegat menționat la articolul 56 litera (b).

    Te-ar mai putea interesa

    Dan Corbuț: „Este cel mai secetos an de când fac agricultură. La porumb vor fi zone unde nu se va recolta nimic” Fermierul Cosmin Micu renunță la floarea-soarelui: „E mai ușor să fac 4 t/ha la rapiță decât 3 t/ha la floare” Consiliul Concurenței: Amenzi de 83,2 milioane de lei pentru 21 de companii din agribusiness În timp ce prețurile în portul Constanța scad, Ucraina își mută cerealele prin România Baloți de lucernă furați în toiul nopții. Hoții au fost identificați cu ajutorul camerelor video din comună

    Ultimele știri

    Memoriu trimis ministrului Radu Miruță de fermierii români cu cerealele blocate în fermă! Mihai Moraru, Agro-Est Muntenia, despre amenzile Consiliului Concurenței: ”S-a găsit forma prin care adevărații vinovați să plătească mai puțin” Ministrul Transporturilor despre blocajul cerealelor pe calea ferată: „La mine nu a ajuns o astfel de informație” Scandalos: Fermierii români – cu cerealele blocate! Toate trenurile de marfă au fost alocate grâului din Ucraina ANSVSA a confirmat două noi focare de variolă în Constanța. Peste 1.100 de oi în fermele afectate