• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Sume record pentru plata fermierilor. Anunțul ministrului Florin Barbu

    Roxana Dobre – Agrointeligența

    Ministrul Agriculturii, Florin Barbu, a anunțat că împreună cu fermierii români, pentru anul 2025 se va atinge un nou record de absorbție a fondurilor europene pentru agricultura românească, peste 5 miliarde de euro. Acesta a reamintim că țara noastră a primit de 4.075.862.964 euro de la Comisia Europeană, sume rambursate pentru plățile în avans, și urmează să încaseze încă 1.006.710.849 de euro.

    Florin Barbu a transmis astăzi, marți – 13 ianuarie, un mesaj de mulțumire pentru funcționarii implicați în plățile pentru fermieri. Acesta a anunțat că pentru anul 2025 se va atinge un nou record de absorbție a fondurilor europene pentru agricultura românească, peste 5 miliarde de euro.

    Citiți și: Au venit banii! Aproape 1 miliard de euro, plăți în cont pentru subvențiile APIA ale fermierilor!

    Sume virate de CE pentru plățile către fermieri

    Florin Barbu a transmis că în conturile României a fost deja virată suma de 4.075.862.964 euro de către Comisia Euorpeană, iar până la finalul acestei luni se va mai încasa suma de 1.006.710.849 euro. Șeful de la Agricultură a mulțumit funcționarilor care fac plăți pentru fermieri.

    ”Mulțumesc tuturor colegilor din Ministerul Agriculturii și Dezvoltării Rurale, APIA și AFIR pentru implicare în gestionarea fondurilor europene și direcționarea acestora către dezvoltarea fermelor românești și creșterea producției fermierilor noștri. În conturile României a fost deja virată suma de 4.075.862.964 euro de către Comisia Europeană, iar până la finalul acestei luni vom mai încasa suma de 1.006.710.849 euro”, a transmis ministrul.

    Reamintim că România a încasat în data de 5 ianuarie 2026 suma de 988,7 milioane euro din fonduri FEGA, reprezentând rambursarea plăților în avans efectuate fermierilor în perioada 16 octombrie – 30 noiembrie 2025. Sumele rambursate de Comisia Europeană acoperă plățile acordate fermierilor români sub formă de avans din schemele și intervențiile finanțate din Fondul European de Garantare Agricolă (FEGA).

    Citiți și: Anunțul unui șef APIA pentru fermieri!

    Record de absorbție a fondurilor europene pentru agricultura românească

    Ministrul Agriculturii a dezvăluit că pentru campania 2025 se va atinge un nou record de absorbție a fondurilor europene pentru agricultura românească, peste 5 miliarde de euro.

    ”Împreună cu fermierii noștri, pentru anul 2025 reușim un nou record de absorbție a fondurilor europene pentru agricultura românească, peste 5 miliarde de euro. Și vom continua să dezvoltăm fermele românești, industria alimentară și satele României folosind integral toate sursele de finanțare disponibile!”, a mai arătat ministrul.


    Te-ar mai putea interesa

    Dronele vs. fragmentarea terenurilor. Nicu Vasile, fermier: ”Riscă să devină o sursă de conflicte, pierderi economice și insecuritate juridică” Cât plătesc fermierii din Ucraina pentru un litru de motorină Producție mare la grâu, în ”polul secetei”: 9,4 tone/ha într-o fermă cunoscută Furtuna a frânt porumbul și floarea-soarelui în ferma lui Matei Titianu: ”Culturile erau irigate, în stadiu avansat de vegetație” Puiu Ilisei a mutat ”grosul” activității din fermă pe timpul nopții pentru a combate valul de căldură

    Ultimele știri

    Piața cerealelor, la zi. Rusia vinde cel mai ieftin grâu din lume. Ce înseamnă asta pentru fermierii români Scandal la ANSVSA: 75 de oi declarate ucise într-un focar din Tulcea au fost găsite vii într-o fermă din Cluj Valeriu Tabără, comemorat prin dezvelirea unui bust în localitatea natală Piața cerealelor, la zi. În bazinul Mării Negre grâul scade, orzul e volatil iar porumbul așteaptă verdictul vremii Piața cerealelor, sub presiune: Turcia introduce noi reguli fitosanitare pentru importurile de grâu