• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Ultima șansă: Parlamentul European ar putea opri acordul UE-Mercosur săptămâna viitoare. Fermierii ies din nou în stradă

    Violina Gorcinschi-Jitaru – Agrointeligența

    Parlamentul ar putea opri acordul UE-Mercosur. A doua zi după protestul de amploare anunțat de fermierii europeni, programat pe 20 ianuarie la Strasbourg, Parlamentul European va vota o rezoluție prin care solicită celei mai înalte instanțe a UE să evalueze legalitatea acordului.

    Potrivit Euronews, citată de sinor.bg, pe 21 ianuarie, europarlamentarii trebuie să susțină sau să respingă cererea de revizuire juridică a acordului de către instanță. Acest lucru va înainta sau va amâna aplicarea acordului cu țările sud-americane, contestat de o bună parte din fermierii europeni.

    Protest al fermierilor împotriva Mercosur (foto: northernsound.ie)

    Parlamentul ar putea opri acordul UE-Mercosur săptămâna viitoare

    Deși Consiliul UE a aprobat acordul de liber schimb cu puternicele țări agricole din blocul Mercosur pe 9 ianuarie și deși, sâmbătă, președinta Comisiei von der Leyen și președintele Consiliului UE vor participa la ceremonia de semnare a acestuia la Asuncion, capitala Paraguayului, nu au fost parcurs toți pașii finali.

    Citește și: Politico: Mercosur a fost adoptat. România este printre țările care au votat pentru acord

    Pentru a fi finalizat, Parlamentul European trebuie să aprobe Acordul de parteneriat UE-Mercosur (APEM) cu majoritate de voturi și, de asemenea, trebuie ratificat de toate statele membre ale UE.

    „Semnarea acordului nu marchează sfârșitul istoriei”, a scris președintele francez Emmanuel Macron în ediția a X-a de săptămâna trecută. El rămâne încrezător că acordul poate fi oprit.

    Ministrul polonez al Agriculturii, Stefan Krajewski, a anunțat că, dacă deputații europeni nu sesizează Curtea Europeană de Justiție cu privire la acord, Polonia va găsi motive să depună o plângere la aceeași instanță.

    Citește și: Oierii cer suspendarea ratificării acordului UE-Mercosur. Ionică Nechifor, Moldoovis: ”România trebuie să își apere interesele agricole și zootehnice”

    Proiectul de rezoluție, relatat de Euronews, a fost înaintat de eurodeputații din Partidul Verde și grupul Stânga. Dacă pe 21 ianuarie documentul va fi susținut de majoritate, procesul de ratificare a acordului cu Mercosur va fi suspendat. Dacă Curtea declară ilegale anumite părți ale acordului, negocierile cu țările Mercosur vor trebui reluate.


    Te-ar mai putea interesa

    Fermierii cer derogări pentru transportul cerealelor: „În campanie, șoferii nu lucrează ca în transportul de marfă” Gropi săpate în pământ, folosite drept depozit pentru tone de varză murată. DSVSA a intervenit De ce cad prunele verzi din pom: cauze, tratamente, prevenire Constanța Ștefan, Asociația Țara Loviștei: 100.000 de familii de oieri vor deveni cazuri sociale dacă restricțiile ANSVSA se prelungesc Facturile pentru semințe, pesticide, îngrășăminte – obligatorii la subvenția APIA! Ordinul, în vigoare!

    Ultimele știri

    AgriConnect – noul program pentru finanțarea micilor fermieri români! Un fermier și fiul său – obligați de instanță să îl despăgubească pe hoțul prins că le fura porumbul! Anunț Bruxelles: Oierii români vor primi despăgubiri pentru pierderile cauzate de interzicerea exporturilor! Este oficial: termenul până la care Guvernul trebuie să despăgubească fermierii afectați de secetă! Piața îngrășămintelor, pe un butoi cu pulbere! Dragoș Ivan, SEEFCO: ”Companiile pot acumula datorii uriașe către stat fără să scoată un leu din buzunar”