• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • ANM: Iarnă aspră la final de săptămână. Ninsori, ger și polei în mai multe regiuni

    Violina Gorcinschi-Jitaru -

    Iarnă aspră la final de săptămână – prognoza ANM. Meteorologii informează că acest final de săptămână va semăna cu începutul, adică vom avea parte de fenomene dificile precum ger noaptea și dimineața, precipitații mixte și polei, intensificări ale vântului. Astăzi, joi – 22 ianuarie, se anunță precipitații mixte în regiunile estice, sud-estice și pe arii restrânse în centrul țării și se va depune polei.

    Administrația Națională de Meteorologie (ANM) nu a mai emis alerte meteo pentru astăzi, joi – 22 ianuarie, și zilele următoare, însă a precizat că vremea va continua să fie severă, în special în zonele de munte. Se așteaptă depuneri de polei și precipitații mixte în mai multe regiuni din România.

    Ger puternic în România (foto: X.com)

    Informare meteorologică – 21 – 23 ianuarie

    Interval de valabilitate: 21 ianuarie, ora 10:00 – 23 ianuarie, ora 10:00
    Fenomene vizate: vreme deosebit de rece, ger noaptea și dimineața, precipitații mixte și polei, intensificări ale vântului
    Zone afectate: conform textului

    Pe parcursul zilei de miercuri (21 ianuarie), s-au anunțat temperaturi deosebit de scăzute local în nordul, centrul și sud-estul țării, iar în nordul Moldovei și în depresiunile din estul Transilvaniei s-au înregistrat valori în jurul a -10 grade.

    Citește și: Prognoza meteo până la jumătatea lunii februarie. Unde lovesc gerul și ninsorile

    În noaptea de miercuri spre joi (21/22 ianuarie) gerul a continuat în nordul și centrul țării, unde valorile termice s-au situat în general între -19 și -10 grade.

    În regiunile sudice, îndeosebi din a doua parte a nopții de miercuri spre joi (21/22 ianuarie) și în dimineața zilei de joi (22 ianuarie), local și temporar s-au prognozat precipitații mixte și pe arii restrânse se va depune polei.

    Joi vor fi precipitații mixte în regiunile estice, sud-estice și pe arii restrânse în centrul țării și se va depune polei.

    Citește și: Gerul sporește veniturile fermierilor care au investit în biomasă. Samson Popescu: A crescut cererea de peleți și brichete

    Temporar  s-au înregistrat intensificări ale vântului, miercuri (21 ianuarie), în sudul Banatului și al Moldovei, cu viteze la rafală în general de 40…50 km/h.



    Urmărește știrile Agrointeligența și pe
    Google News, Facebook, LinkedIn, X, YouTube și TikTok

    Te-ar mai putea interesa

    Răcire bruscă a vremii. Șefa ANM anunță ploi, lapoviță și ninsori începând de joi Banii pentru subvenția așteptată de fermieri – aprobați de Guvern! Plata în conturi, prin APIA! Vremea de Florii şi Paşti 2026. Prognoza meteo pentru perioada sărbătorilor pascale Anunț urgent al șefei APIA despre subvențiile pe hectar și animale! Fermier: Furnizorul de motorină ne-a anunțat că litrul sare de 10 lei zilele acestea

    Ultimele știri

    Document oficial! Decizia Guvernului cu impact direct pentru fermierii care cultivă rapiță Subvenții APIA 2026 – prezența fermierului la control este obligatorie sau nu? Controale ANF în forță la salata, spanacul și ceapa verde vândute în piețe și supermarketuri Azomureș a cerut Primăriei Târgu Mureș să nu aplice combinatului impozit majorat pe clădiri O fermă de păsări oferă spre vânzare îngrășământ de găină în cantități mari