• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Jabbar Kanani, Agricover: Piața bancară are suficiente lichidități, însă vedem o ruptură între bancheri și fermieri

    Oana Timar – Agrointeligența

    Băncile încă nu înțeleg specificul și riscurile agriculturii, avertizează Jabbar Kanani. Fondatorul Agricover Holding a subliniat ”ruptura” dintre mediul bancar și sectorul agricol, în contextul în care ”în anii buni băncile oferă credite cu ușurință, iar în anii secetoși retrag sprijinul exact când fermierul are mai mare nevoie”.

    Jabbar Kanani a participat recent recent la o masă rotundă găzduită de Clubul Fermierilor Români, alături de delegația Băncii Mondiale responsabilă pentru agricultură în Europa și Asia Centrală, reprezentanți din mediul privat și autorități. Discuțiile s-au concentrat pe necesitatea elaborării unui program național de agricultură inteligentă climatic pentru asigurarea securității alimentare și gestionarea eficientă a riscurilor din agricultură.

    ”În cadrul intervenției mele, am subliniat două puncte critice fără de care nu putem vorbi despre progres real:

    1. Omul, nu doar tehnologia. Digitalizarea este imposibilă fără pregatirea forței umane, a tinerilor. Cu o medie de vârstă de 55-60 de ani în ferme, nu putem avea pretenția unei adopții tehnologice rapide. Degeaba avem utilaje de ultimă generație dacă nu avem forță de muncă pregătită să le folosească.

    Am propus ca orice program de agricultură inteligentă să aloce 20% din resurse pentru educație. Avem nevoie de acest “Tehnician în informatică agricolă” – o nouă meserie pe care trebuie să o regăsim în universități și în nomenclatorul de joburi.

    2. Finanțarea: avem bani, dar nu avem „întelegerea realității” din fermă. Piața bancară are suficiente lichidități, însă vedem o ruptură între bancheri și fermieri. Băncile încă nu înțeleg specificul și riscurile agriculturii.

    Rezultatul? Un cerc vicios: în anii buni băncile oferă credite cu ușurință, iar în anii secetoși retrag sprijinul exact când fermierul are mai mare nevoie, lăsându-l să se lupte singur cu calvarul falimentului.

    Avem nevoie de un mecanism nou de finanțare, simplificat și adaptat realității din teren, nu doar cifrelor din birou”, a transmis Jabbar Kanani în urma evenimentului la care a participat.


    Te-ar mai putea interesa

    Strugurii cultivați în solar, o cultură de viitor. Ion Păunel: „În România sunt deja 15-20 de hectare” Canalul Siret–Bărăgan intră în execuție. Contract de 330 milioane de euro pentru primul tronson De ce cad prunele verzi din pom: cauze, tratamente, prevenire Greșeli de evitat la grâu, porumb și floarea-soarelui. Lecții din teren Subvenții APIA 2026. E oficial: Avans mai mare din plata pe hectar și banii mai devreme în conturi!

    Ultimele știri

    Control fără precedent în Delta Dunării: autoritățile verifică exploatarea a aproape 3.000 de hectare ATENȚIE – Presiune ridicată a dăunătorilor din culturile de porumb! ”Bătaie” pe fondurile europene pentru legumicultură. Zeci de proiecte eligibile au rămas fără finanțare Turma vecină cu alt focar de Pesta Micilor Rumegătoare, contaminată! Toate oile vor fi sacrificate Apel disperat al fermierilor din Arad: „Stația care poate iriga 50.000 de hectare este lăsată în paragină!”