• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Disperare pe piața laptelui. Fermier: ”Există o oarecare presiune din partea procesatorilor, nu se încheie contracte pe mai mult de 30 de zile”

    Daniel Befu -

    Piața laptelui este, la acest moment, dominată de emoții negative, avertizează Ionuț Lupu, directorul executiv al Asociației de Crescători de Vaci ”Holstein RO”. La rândul său fermier în județul Neamț, Ionuț Lupu a arătat că există o presiune mare în zona de procesare, acolo unde unitățile de producție încheie contracte doar pe 30 de zile, ceea ce vulnerabilizează exploatațiile și îi determină pe crescătorii de taurine să fie foarte precauți.

    Ionuț Lupu, directorul executiv al Asociației de Crescători de Vaci ”Holstein RO” a fost unul dintre speakerii cheie ai panelului ”Lapte” din cadrul Simpozionului BOVICOOP – „Cooperare din fermă, până la furculiță”. Evenimentul organizat pe 24 ianuarie, la Botoșani, de către Uniunea de Ramură Națională a Cooperativelor din Sectorul Taurin – BOVICOOP, a marcat începutul de an cu o serie de analize și dezbateri privind problemele cu care se confruntă crescătorii români de taurine, dar și care sunt posibilele soluții ce pot eficientiza producția, dar mai ales veniturile fermelor românești.

    Ionuț Lupu, directorul executiv al Asociației de Crescători de Vaci ”Holstein RO”
    Ionuț Lupu, directorul executiv al Asociației de Crescători de Vaci ”Holstein RO”

    ”De multă emoție este dominată piața laptelui în momentul de față. Vorbim despre firme mari care au în continuare contracte valabile, probabil până în aprilie, până în mai, și acolo lucrurile sunt oarecum stabile (…), sunt în același timp și fermieri care și-au terminat perioada contractuală. Există o oarecare presiune din partea procesatorilor și nu se încheie contracte pe mai mult de 30 de zile, ceea ce este un mare element generator de emoții negative. În același timp, vorbim de ferme cu volume mici de lapte iar în acele cazuri situațiile sunt disperate”, a arătat Ionuț Lupu care este situația contractelor pe care fermierii le au cu procesatorii la început de an.

    Presiune pe preț, lapte din Ungaria

    Reprezentantul Holstein RO a punctat că, de la caz la caz variază foarte mult costul de producție, iar fermierii au posibilități limitate de a mai putea susține costurile care sunt depășite de prețul încasat pe litrul de lapte. ”Există multe situații în care costurile depășesc 2 lei, probabil merg spre 2,2, chiar 2,6 lei pe litru, iar în egală măsură, prețurile la poarta fermei au ajuns în multe dintre situații la 1,6-1,8 lei oe litru”, a avertizat Ionuț Lupu.

    Situația cantităților de lapte care intră în țară din Ungaria a fost, de asemenea, menționată. ”Piața laptelui este în momentul de față dominată de laptele mult și din păcate de calitate venit din Ungaria. Se vehiculau (…) undeva în jur de 300 de camioane care erau fără contract în Ungaria și care erau vărsate efectiv pe piețe precum România sau Bulgaria. Este de înțeles apetitul marilor procesatori de a achiziționa un astfel lapte venit la prețuri foarte foarte reduse. Așa că, din punctul meu, din punctul nostru de vedere, soluțiile sunt în primul rând în fermele noastre, astfel încât să reușim să ne eficientizăm mult mai mult activitatea. Piața este volatilă la nivelul întregii Uniunii Europene”, a mai avertizat Ionuț Lupu.



    Urmărește știrile Agrointeligența și pe
    Google News, Facebook, LinkedIn, X, YouTube și TikTok

    Te-ar mai putea interesa

    Disperarea unui primar în lupta cu un crescător de vaci. ”Le ține fără apă, înfometate. Nicio amendă nu îl sperie” AFIR a publicat un nou ghid: 200.000 de euro/beneficiar pentru investiții neproductive la nivel de fermă Șrotul de rapiță, la mare căutare. Sute de mii de tone cumpărate de chinezi Fermier amendat cu 6.000 de lei pentru că vindea animale la negru APIA a început autorizarea la plată pentru subvenția pe pârloagă. Primii 150.000 de fermieri, bani în conturi de marți

    Ultimele știri

    APIA confirmă noul val de plăți la subvenții. Schemele care se achită acum fermierilor la nivel național Apele Române – replică dată lui Gigi Nețoiu: Ferma funcționa fără acte de reglementare, Alerte ANM: ploi, polei și apoi ninsori cu viscol. Vânt puternic, strat de zăpadă de până la 20 cm Raport ANF privind reziduurile de pesticide: Roșiile – legumele la care s-au găsit cele mai multe probleme Bayer, la un pas de a rezolva problema glifosatului. Peste 7 miliarde de dolari pentru încetarea litigiilor