• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Când un an rău răstoarnă o fermă – apel public pentru plata datoriilor unei ferme. Soții Butilă: „Și 5 lei contează”

    Violina Gorcinschi-Jitaru -

    Doi fermieri din Gimbășani, județul Ialomița, lansează un apel public pentru a evita executarea: datorie de 466.735 lei către un furnizor de inputuri. Soții George și Laura Butilă, fermieri ialomițeni care administrează o Întreprindere Individuală înființată în 2014, au lansat un apel public pentru sprijin financiar, în contextul unei datorii restante către un furnizor de inputuri agricole.

    Cei doi soți Laura și George Butilă și-au achitat de-a lungul anilor „corect toate obligațiile” și au lucrat terenurile „cu seriozitate”, însă seceta repetată și scăderea prețurilor la cereale le-au afectat grav activitatea și fluxul de numerar. În mesajul postat online, fermierii descriu situația ca pe un blocaj financiar în care se poate ajunge rapid „dintr-un an bun”, fenomen familiar multor exploatații agricole în perioadele cu volatilitate accentuată.

    „În prezent, Întreprinderea Individuală are facturi restante din 2023, către un furnizor de inputuri, în valoare totală de 466.735 lei. Am încercat toate variantele posibile: restructurare, credit bancar și chiar vânzarea fermei, însă nu am găsit cumpărător”, se arată în apelul transmis.

    Încercări de soluționare, fără rezultat

    Laura și George Butilă au căutat mai multe opțiuni pentru a acoperi datoria: restructurarea obligațiilor, accesarea unui credit bancar și chiar vânzarea fermei, însă demersurile nu au dus la o soluție finală. În lipsa unei alternative rapide, ei afirmă că urmăresc să evite „executarea” prin achitarea integrală a restanțelor.

    În acest context, soții Butilă cer sprijin prin donații voluntare, precizând explicit că nu oferă „nicio obligație sau beneficiu în schimb”. Ei mizează inclusiv pe contribuții mici, argumentând că „și o donație simbolică de 5 lei”, cumulată de la mai multe persoane, poate ajuta la strângerea sumei necesare.

    Primele sume au început să intre în contul de sprijinire a fermei de familie. Cu acești bani a fost achitată deja o factură către furnizorul de inputuri.

    ”De ce cerem ajutorul acum? Nu știu, poate din disperare, când văd că totul în jurul meu se prăbușește ca un castel de nisip. Este foarte greu să accepți că ai pierdut, poate totul…(…) În viață am ajutat cum am putut și binele ni s-a întors. Mulțumim din suflet tuturor celor care ne-au donat din puținul lor, suntem veșnic recunoscători! Astăzi, din donațiile primite, am mai plătit o factură la furnizorul de inputuri de 1.182,52 lei”, a anunat duminică, 1 februarie, Laura Butilă.

    Familie de fermieri: Laura și George Butilă
    Familie de fermieri: Laura și George Butilă

    Cum poate fi sprijinită inițiativa

    În mesaj Laurei Butilă este indicat un cont dedicat donațiilor, pe numele Întreprinderii Individuale. Fermierii menționează că sumele strânse vor fi folosite exclusiv pentru plata facturilor restante.

    Detalii cont donații (Întreprindere Individuală):

    În finalul apelului, cei doi recunosc că „situația este grea pentru mulți”, mulțumind celor care pot contribui sau pot distribui mesajul mai departe.

    Presiune pe fermele de cultură mare

    Situația fermierilor din județul Ialomița nu este singular, reiaese din mesajele lăsate de alți agricultori în secțiunea de comentarii. Avertismentul fermierilor privind impactul secetei și al prețurilor scăzute reflectă dificultățile cu care se confruntă numeroase ferme de cultură mare: costuri ridicate la inputuri, încasări întârziate și o piață a cerealelor cu marje reduse. În astfel de condiții, orice derapaj de producție sau preț poate amplifica rapid presiunea pe cash-flow, mai ales când există datorii comerciale acumulate pe un sezon anterior.



    Urmărește știrile Agrointeligența și pe
    Google News, Facebook, LinkedIn, X, YouTube și TikTok

    Te-ar mai putea interesa

    APIA a început autorizarea la plată pentru subvenția pe pârloagă. Primii 150.000 de fermieri, bani în conturi de marți Căpșunile, piersicile, merele și perele – fructele la care s-au depistat reziduuri de pesticide peste limita admisă APCPR: Prețul porcilor, în viu, la poarta fermei – 4,95 lei/kg. Costul real de producție – peste 6,5 lei/kg Disperarea unui primar în lupta cu un crescător de vaci. ”Le ține fără apă, înfometate. Nicio amendă nu îl sperie” Porumbul din Argentina rupe piața! E mai ieftin decât cel din Ucraina cu 15 dolari/t

    Ultimele știri

    Adio subvenții APIA pe persoană fizică? Controale la stâne, amenzi și tăieri de bani Emil Dumitru, MADR: La schema pentru mieluțe, oierii eligibili trebuie să fie într-o formă de organizare, minim PFA După Mercosur, fermierii vor fi loviți de acordul cu Australia. Cote uriașe la importurile de carne Creșterea pragului de suprafață pentru subvențiile APIA. Sebastian Cernic: ”Banii să meagă către fermierii care fac valoare adăugată” Grâul din România, mai scump decât cel din Franța, Ucraina sau Rusia