• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Buget de criză la ANSVSA. Vicepreședinte: Estimăm că vom realiza aproximativ 44% din acțiunile prevăzute

    Roxana Dobre – Agrointeligența

    Autoritatea Națională Sanitar Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor (ANSVSA) are prevăzut un buget 1,463 miliarde de lei pentru cheltuielile din acest an. Proiectul care prevede sumele pentru 2026 a primit luni aviz favorabil din partea comisiilor de specialitate din Parlament, cu 28 de voturi pentru și 13 împotrivă.

    Proiectul care a fost votat ieri, luni – 16 martie, în Parlament nu a avut niciun amendament depus. Marți vor avea loc dezbateri generale în cadrul Comisiilor de buget și până miercuri vor fi dezbateri în Comisiile de buget cu ordonatorii principali de credite și se vor elabora rapoartele pe proiectul de buget și pe cel al asigurărilor sociale.

    Citiți și: Bugetul MADR pe 2026 – 27,7 miliarde de lei. Banii prevăzuți pentru subvențiile fermierilor și irigații

    Creștere mică pentru bugetul general față de 2025

    Vicepreședintele Autorității Naționale Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor (ANSVSA), Dr. Csutak Laszlo Nagy, a declarat în comisiile de specialitate că fondurile alocate pe surse și pe titlu de cheltuieli în cuantum de 1,463 miliarde de lei credite bugetare au fost elaborate în limita de cheltuială stabilită de Ministerul Finanțelor.

    ”Creșterea aparentă de 5% față de execuția anului 2025 este determinată exclusiv de includerea unor proiecte finanțate din fonduri externe nerambursabile, precum vaccinare antirabică la vulpi și implementarea proiectului de digitalizare intitulat dezvoltarea unui sistem informatic digitalizat în domeniul sanitar-veterinar și pentru siguranța alimentelor”, a spus Csutak conform Agerpres.

    Citiți și: Șeful ANSVSA: Nicio fermă din România nu este afectată de PPA; 24 de focare în gospodării și la mistreți

    Alocări diminuate pentru instituțiile subordonate

    Potrivit sursei citate, alocările pentru instituțiile subordonate au fost diminuate cu 9,78% față de execuția anului 2025, reprezentând aproximativ 65% din necesarul real de finanțare al sistemului sanitar veterinar.

    ”Această situație generează, pentru al doilea an consecutiv, o subfinanțare semnificativă a sistemul sanitar veterinar, cu impact direct asupra capacității instituției de a implementa integral programul strategic. În aceste condiții, chiar și prin prioritizarea strictă a cheltuielilor, instituția estimează că va putea realiza aproximativ 44% din acțiunile prevăzute în programul strategic”, a mai precizat el.

    Astăzi, marți – 17 martie, vor avea loc dezbateri generale în cadrul Comisiilor de buget și până miercuri vor fi dezbateri în Comisiile de buget cu ordonatorii principali de credite și se vor elabora rapoartele pe proiectul de buget și pe cel al asigurărilor sociale.

    Ședința de plen comun pentru dezbaterea celor două proiecte începe miercuri de la ora 16:00 și continuă joi, pe 19 martie, când va fi și votul final.

    Guvernul a adoptat joia trecută proiectul de buget pe anul 2026, construit pe o creștere economică de 1%, un deficit bugetar estimat la 127,7 miliarde lei, reprezentând 6,2% din PIB, și o inflație prognozată la o rată medie anuală de 6,5%.


    Te-ar mai putea interesa

    Senatul a adoptat proiectul AUR care va crea parteneriate directe între micii fermieri și consumatori Daniel Bilinciuc a construit cu credință o afacere de succes. Povestea de la Mitocu Dragomirnei pentru ”Campioni pe teren” România – țara cu un tractor la fiecare 58 de hectare de teren arabil Anunț despre banii pentru subvențiile de agro-mediu, bunăstarea animalelor și pentru agricultură ecologică Bursa agricolă în luna iunie. Prețul per tona de grâu, orz și rapiță la începutul verii

    Ultimele știri

    Festivalul Cireșelor și Căpșunilor – un succes. Fermierii din AFF au adus fructe proaspete în Capitală! Nicolae Istudor, rectorul ASE, favorit pentru funcția de ministru al Agriculturii în Guvernul Tomac APIA a încheiat campania de primire a cererilor pentru subvențiile agricole din acest an – cifre oficiale Moment istoric: USAMV București și Ministerul Mediului au semnat Pactul Național pentru Mediu de Ziua Mondială a Mediului Ministerul Agriculturii trimite corpul de control peste comercianții care susțin că vând legume românești