• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Banii pentru subvenția așteptată de fermieri – aprobați de Guvern! Plata în conturi, prin APIA!

    Oana Timar – Agrointeligența

    Ajutorul pentru motorina fermierilor – aprobat! În ședința de Guvern de astăzi, joi – 19 martie, a fost aprobată o hotărâre pentru completarea HG nr. 1174/2014, asigurând astfel continuitatea schemei de ajutor de stat pentru reducerea accizei la motorina utilizată în agricultură.

    Ministerul Agriculturii a anunțat că, prin actul normativ aprobat de Executiv, sunt alocate resursele financiare necesare pentru susținerea lucrărilor mecanizate în sectoarele vegetal, zootehnic și de îmbunătățiri funciare, adaptând totodată nivelul subvenției la legislația fiscală actuală.

    Astfel, se alocă suma de 620.000.000 lei din bugetul MADR pentru anul 2026. Aceste fonduri sunt destinate efectuării plăților pentru ajutorul de stat aferent perioadei iulie 2025 – decembrie 2025. Pentru anul 2026, diferența de acciză care se va returna fermierilor sub formă de rambursare este de 2,697 lei/litru.

    Rata accizei reduse a fost stabilită la 106,72 lei/1.000 litri. Această valoare reprezintă conversia în lei a ratei minime de impozitare de 21 euro/1.000 litri (calculată la cursul de schimb de 5,0821 lei pentru 1 euro, stabilit la 1 octombrie 2025).

    Subvenția se acordă ca diferență între nivelul accizei standard, prevăzut de Codul Fiscal (2.804,29 lei/1.000 litri), și rata accizei reduse stabilită pentru sectorul agricol.

    Plățile vor fi procesate prin intermediul Agenției de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA), în limita bugetului aprobat.


    Te-ar mai putea interesa

    Fermierii din zona Moldovei au o nouă bază de cereale unde să își vândă recolta, cu plata la livrare! Procurorii EPPO au reținut un consultant care a depus la AFIR 237 de proiecte pentru tineri și micii fermieri Sute de hectare de viță-de-vie distruse în Vrancea. Ionuț Lazăr, IAA: ”Fenomenul putea fi combătut” Ploi torențiale, grindină și vânt puternic. Mai multe județe, sub cod galben până sâmbătă Aproape 2.000 de hectare de teren agricol – libere pentru arendă la ADS!

    Ultimele știri

    Președintele Nicușor Dan a trimis Legea urșilor la Curtea Constituțională! Egiptul a inaugurat un proiect de miliarde de euro pentru cultivarea cerealelor în deșert Anunț APIA pentru fermierii care nu au cerut încă subvențiile pe acest an Bogdan Chirițoiu vrea un nou mandat la Consiliul Concurenței. Ancheta semințelor, dosarul-cheie de la finalul mandatului al treilea Programul Usturoiul 2026 a fost aprobat de Guvern. Fermierii primesc un ajutor de 3.000 euro/ha