Veste uriașă pentru ciobani, înainte de Paște. Export de carcasă de ovine – în SUA

Noi perspective pentru comerțul agricol între România și Statele Unite ale Americii (SUA). Președintele ANSVSA, Alexandru Nicolae Bociu a primit marți vizita atașatului agricol regional în cadrul Ambasadei SUA (USDA), Heidi Broekemeier.
Conform unei informări făcute de Autoritatea Națională Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor (ANSVSA), această întrevedere se înscrie în suita de demersuri de diplomație veterinară derulate constant de ANSVSA, având ca obiectiv principal diversificarea piețelor de export pentru producătorii români prin armonizarea standardelor de siguranță alimentară.
Citiți și: Parteneriat pentru fermierii români: ANSVSA și APCPR își unesc forțele!

Facilitarea exporturilor de produse agroalimentare românești către Statele Unite
Conform sursei citate, dialogul s-a concentrat pe pașii concreți pentru consolidarea schimburilor comerciale și a parteneriatului tehnic:
– Accesul pe piață: Facilitarea exporturilor de produse agroalimentare românești către Statele Unite;
– Standarde înalte: Colaborarea tehnică pentru certificarea sanitar-veterinară și siguranța consumatorului;
– Cooperare regională: Rolul activ al României în regiunea Europei de Est în armonizarea standardelor internaționale de biosecuritate și sănătate animală.

Oierii români, export de carcasă ovine în SUA
Un punct important al discuțiilor îi vizează pe crescătorii de oi din țara noastră care vor putea face export de carcasă de ovine. Astfel, pe agenda discuțiilor s-a aflat și deschiderea exportului pentru carcasa de ovine care, conform ANSVSA, reprezintă o oportunitate strategică de a genera plusvaloare prin procesare locală. Acest demers va permite transformarea materiei prime în produse finite, oferind astfel un sprijin economic real și sustenabil fermierilor români.
”Vizita reconfirmă relația solidă dintre România și SUA, deschizând noi oportunități pentru fermierii și producătorii noștri de a accesa piețe globale de prestigiu”, mai punctează Autoritatea Națională Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor (ANSVSA).









