• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • AgroReclamații. Crescător de animale: Pierdem pășunea din cauză că APIA nu plătește Agromediu!

    Oana Timar – Agrointeligența

    Campania AgroReclamații continuă și jurnaliștii Agrointeligența – AGROINTEL.RO lucrează la anchete de impact ce vor zgudui sectorul, scoțând la iveală nedreptăți pe care autoritățile le țin sub preș! În cea de-a doua zi de Paște venim să lansăm un apel public pentru plata urgentă a subvențiilor agricole. Din cauza întârzierilor fără precedent a plăților compensatorii, crescătorii de animale sunt disperați, fiind la un pas de a-și pierde suprafețele agricole de pășunat.

    Fermierul Stelian Stan din județul Prahova ne-a transmis, prin intermediul formularului AgroReclamații, care este situația asociației de crescători pe care o reprezintă. Dacă în anii precedenți, până la această dată, fermierii aveau încasate schemele APIA aferente Măsurii 10 –  Agromediu și Climă, dar și Măsura 11 – Agricultura ecologică, în acest an, la jumătatea lunii aprilie, aceste subvenții nu sunt achitate și nici nu se știe când se vor face aceste viramente.

    ”Sunt reprezentantul unei asociații a crescătorilor de animale din Prahova, care deține în chirie, de la primărie, aproximativ 170 ha de pășune.

    Din această suprafață, numai 119 ha sunt eligibile, restul fiind împădurită. Costurile cu despădurirea depășesc 1000 €/ha și abia reușim să păstrăm curate suprafețele eligibile, care se umplu de mărăcini anual.

    Menționez că pentru cele 50 ha împădurite plătim anual primăriei aproximativ 30.000 lei, fără a avea vreun beneficiu.

    Prin contractul de închiriere suntem obligați să plătim primăriei anual chiria de 450 lei plus impozitul pe teren, care este aproximativ 60 lei/an/ha, pentru întreaga suprafață închiriată de 170 ha, având ca termen scadent data de 15 decembrie a anului în curs, în caz contrar ni se reziliază contractul.

    Pentru a putea supraviețui, am accesat și pachetul de agromediu pentru aproximativ jumătate din suprafața eligibilă.

    Până în prezent, pentru anul agricol 2025, nu am încasat de la APIA decât cei 89 €/ha, sumă insuficientă pentru plata chiriei, motiv pentru care am fost nevoiți să ne împrumutăm peste 30000 lei, la acest împrumut adăugându-se și cheltuielile cu apa pentru adăparea animalelor și cu atribuirea de tărâțe membrilor asociației, cheltuieli care depășesc 10000 lei.

    Din aceste motive, plus faptul că nu putem asigura curățenia corespunzătoare a pășunii, suntem într-o situație disperată, întrucât guvernul nu a aprobat până în prezent plata pe agromediu, sume care ne-ar ajuta în această situație.

    Vă aduc la cunoștință aceste aspecte, cu speranța că ne veți sprijini”, este apelul fermierului Stelian Stan.

    Apel fermierilor, transmis de urgență către APIA

    Agrointeligența – AGROINTEL.RO a transmis către APIA o solicitare oficială în care am cerut clarificări privind motivul pentru care plățile pe Agromediul și Ecologic nu au fost efectuate până la această dată, dar și care este estimarea actuală cu privire la începerea acestor plăți, respectiv termenul limită pentru finalizarea lor.

    Avem încredere că apelul fermierilor va fi auzit și că sumele așteptate vor fi urgentate la plată în conturile beneficiarilor eligibili, aceste sume fiind esențiale în această perioadă în care exploatațiile agricole se confruntă cu numeroase cheltuieli și costuri crescute.

    AgroReclamații  – Ofensiva pentru Protecția Fermierului

    Am lansat “AgroReclamații – Ofensiva pentru Protecția Fermierului“. Ai o problemă cu un funcționar public, o autoritate a statului, un furnizor din agribusiness? Depune reclamația AICI https://agrointel.ro/agroreclamatii sau, dacă ți-e mai ușor, ne scrii sms sau Whatsapp la numărul 0744 311 359  Acționăm în maximum 5 zile lucrătoare de la înregistrare.

    Ai fost ignorat destul. Noi nu o vom face.


    Te-ar mai putea interesa

    Mazărea de toamnă – o cultură bănoasă: peste 5,5 t/ha și prețuri de până la 1,2 lei/kg Producție mare la grâu, în ”polul secetei”: 9,4 tone/ha într-o fermă cunoscută Cât plătesc fermierii din Ucraina pentru un litru de motorină Investiția de 200-300 de euro care ajută fermierii să economisească zeci de mii de euro Fermierul Marian Popa a recoltat grâul de sămânță: ”Soiurile românești s-au comportat foarte bine!”

    Ultimele știri

    Piața cerealelor, la zi. În bazinul Mării Negre grâul scade, orzul e volatil iar porumbul așteaptă verdictul vremii Piața cerealelor, sub presiune: Turcia introduce noi reguli fitosanitare pentru importurile de grâu Puiu Ilisei a mutat ”grosul” activității din fermă pe timpul nopții pentru a combate valul de căldură Cum va fi vremea în următoarele săptămâni: temperaturi ridicate și deficit de precipitații Alertă meteo: furtuni puternice și rafale de până la 90 km/h în mai multe județe