Alex a fost găsit! Băiețelul de cinci ani, fiul fermierului Toma Zerestea, este în viață!

Băiețelul de cinci al fermierului sibian Toma Zerestea a fost găsit! Copilul se afla luni seară pe câmp alături de tatăl său, când s-a îndepărtat de acesta și a dispărut. Disperat, tatăl a alertat autoritățile la ora 18:00, iar de atunci, micuțul a fost căutat de sute de persoane venite în zonă.
Ministerul Afacerilor Interne a dat publicității imagini suprinse din elicopterul care începând de ieri, marți – 12 mai, scanează cu o cameră cu termoviziune zona în care a dispărut Toma Alexandru Zerestea, în vârstă de cinci ani, din Sebeșu de Jos.

”Ore întregi de căutări, emoții și speranță. Astăzi, micuțul Alexandru din Sibiu a fost găsit în siguranță de colegii de la IGAv. Ministrul Afacerilor Interne, Cătălin Predoiu, le transmite mulțumiri și felicitări tuturor colegilor din cadrul structurilor MAI, MApN și voluntarilor care au luptat contracronometru pentru această minune. Polițiști, jandarmi, pompieri, salvatori, piloți, soldați, voluntari și oameni simpli au demonstrat că, atunci când un copil este în pericol, o țară întreagă se mobilizează. Respect pentru toți cei care nu au renunțat nicio clipă. România are eroi”, a anunțat Ministerul Afacerilor Interne care a publicat imaginile cu băiețelul reperat cu elicopterul.
În imagini, băiețelul fermierului apare stând într-un luminiș de pe o coastă împădurită. Este în viață după ce a petrecut nu mai puțin de două nopți în sălbăticia de sub munți.
Vă reamintim că luni, 11 mai, în cea de-a doua parte a zilei, fermierul Toma Zerestea a mers cu fiul său de cinci ani pe o pășune din extravilanul localității sibiene Sebeșu de Jos pentru a repara un gard electric. Micuțul s-a îndepărtat de tatăl lui și ulterior nu a mai răspuns nici când acesta l-a chemat. În jurul orelor 18:00, fermierul Toma Zerestea a alertat autoritățile cu privire la dispariția fiului său.
Astăzi, miercuri – 13 mai, fermierul a transmis live un apel la o mobilizare cât mai mare pentru găsirea fiului său: ”Dragi prieteni, dragi cetățeni, am o rugăminte mare la dumneavoastră. haideți într-un număr cât mai mare să ne ajutați. Haideți într-un număr cât mai mare. Eu nu mi-am pierdut speranța că încă îl putem găsi pe Alex în viață, nu mi-am pierdut-o. E frig, a fost frig azi noapte, a fost o ploaie foarte rece, dar nu mi-am pierdut speranța. Vă rog frumos, haideți într-un număr cât mai mare. Cu cât suntem mai mulți, șansele să-l găsim mai repede și în viață sunt mai mari. Vă rog mult de tot, haideți cât mai mulți”.









