• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Cum a rămas cu camerele agricole? Tot așa!

    agrointeligenta.ro

    Deputații din Comisia pentru agricultură au dezbătut ieri propunerea de a prelungi perioada în care se pot relua alegerile pentru conducerea Camerelor agricole ale fermierilor. De această măsură ar fi beneficiat județele în care aceste structuri nu au fost organizate.

    Așa cum Agrointeligența a prezentat și acum două săptămâni, nici parlamentarii și nici Ministerul agriculturii nu susțin modificarea Legii camerelor agricole, astfel că propunerea de ieri a primit aviz negativ din partea Comisiei, urmând să fie respinsă și la votul final din plen.

    ”Propunerea pentru prorogarea cu încă 9 luni a termenului de efectuare a alegerilor o considerăm mai mult o măsură de bunăvoință din partea dumneavoastră (a deputaților – n.r) decât o măsură reală și eficientă, care să ajute finalizarea realizării acestor structuri la nivel național. Ne aflăm în fața unui proces repetitiv. Atât noi (MADR – n.r.), cât și dumneavoastră, am avut toată bunăvoința cu privire la acest proiect. După părerea mea, trebuie umblat la substanța acestui proiect pentru că atât viziunea, cât și conceptul au pornit greșit din 2010”, spunea acum două săptămâni George Lăcătușu, reprezentantul Ministerului Agriculturii și Dezvoltării Rurale la ședința de ieri. El a subliniat că MADR nu susține prelungirea termenului de organizare a alegerilor pentru camerele agricole, înființate până acum în 14 județe.

    La rândul lor, reprezentanții Opoziției au luat cuvântul pentru a arăta că amânarea în Parlament nu își mai are rostul, cât timp lucrurile sunt clare în privința Camerelor agricole. Astfel, deputatul PNL Stelian Dolha a arătat că acolo unde camerele agricole au fost înființate, acestea sunt adevărate structuri politice. ”Avem nevoie de altceva. Avem nevoie de structuri funcționale, așa cum ele funcționează și în alte state, precum Franța. (…) Haideți să facem niște camere agricole adevărate, dar pentru asta e nevoie de o altă lege. Pe cea de acum, dacă încercăm să o ducem mai departe, să o mai prelungim încă cu 9, 10, 11 luni, nu o să rezolve niciodată problemele din sector”, a punctat parlamentarul liberal la ședința Comisiei pentru agricultură din 3 iunie.



     


    Te-ar mai putea interesa

    Fostul vicepremier Gabriel Oprea a investit cinci milioane de euro într-o cunoscută fermă de Angus S-a aprobat! Ajutoare de 50.000 euro pentru fermierii afectați de scumpirile la motorină și îngrășăminte Fermier: ”Am plătit 12.000 de euro pe un hectar de teren în extravilan, fără drum sau irigații” Lege nouă: Câinii nu vor mai pot fi ținuți în lanț. Microciparea devine obligatorie pentru câini și animale! Acordul UE-Mercosur, în vigoare de la 1 mai. Informații cheie pentru fermierii români

    Ultimele știri

    Prognoza meteo pentru luna mai. Graficul ploilor în ultima lună de primăvară Radu Jolța: ”S-a ajuns să cultivăm grâu ca să avem premergătoare pentru rapiță” Rapița MATIF s-a consolidat la peste 500 euro/tonă. Prețul estimat de analiști la recoltare Israelul îi cere președintelui Zelenski dovezi privind furtul de cereale Săptămână de foc pentru subvențiile APIA. Agenda următoarelor plăți în agricultură