• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Când pământul nu așteaptă după bani: Cum acoperă fermierii mici cheltuielile până încasează?

    Adrian Radu – Agrointeligența

    În agricultura românească, realitatea din teren rareori coincide cu cea din cont. Cheltuielile vin în fiecare săptămână, dar banii din vânzarea producției sau din subvenții vin doar de câteva ori pe an.

    Indiferent că pui legume, că ai câteva hectare de cereale, o livadă sau câteva vaci de lapte, ai nevoie de bani zi de zi ca pentru tratamente, motorină, piese sau oameni. Nu discutăm despre utilaje mari sau investiții de milioane, ci de asigurarea banilor necesari pentru a susține ferma de la o lună la alta.

    Socoteala de acasă și neprevăzutul din câmp

    Fiecare gospodar își face lista cu ce are de cumpărat, pentru că știe cam cât costă semințele, îngrășămintele, tratamentele, motorina și ce salarii are de plătit. Dar, în realitate, planurile se schimbă repede.

    Agricultura se face sub cerul liber și mereu apar costuri neașteptate. Se strică o piesă la un utilaj sau irigațiile din solar, crește rapid prețul îngrășămintelor sau al motorinei, ai nevoie de mai mulți oameni ca să aduni recolta. În momentele astea, timpul înseamnă bani, iar amânarea cheltuielilor te poate costa mai mult.

    Prețurile din piață și capcana vânzării pe grabă

    Pe lângă problemele din câmp, fermierii mici se lovesc și de prețurile din piață. Azi grâul, roșiile, fructele sau laptele au un preț decent, săptămâna viitoare scad de nu-ți mai scoți nici costurile. Astfel, momentul în care îți vinzi recolta este foarte important și niște bani la îndemână îți oferă opțiuni pentru a vinde când decizi, nu când te obligă lipsa de lichidități.

    Poate poți să depozitezi marfa sau vrei să aștepți oferte de la cumpărători multipli, pentru a obține un preț mai bun. Dar, dacă nu ai o rezervă de bani în buzunar, ești prins la înghesuială și ai opțiuni limitate de vânzare. Ești forțat să vinzi marfa imediat după ce ai cules-o, la primul preț oferit de primul cumpărător, doar pentru că ai datorii.

    Cardul FERMIER, instrumentul ideal pentru agricultoriCele mai dese situații când fermierii mici au nevoie de fonduri:

    • Plata arendei și a furnizorilor;
    • Salariile zilierilor în perioada culesului;
    • Transport, logistică și depozitare a mărfii;
    • Reparații urgente și cheltuieli neprevăzute;
    • Înainte de încasarea subvențiilor.

    Cardul FERMIER: Portofelul de rezervă creat special pentru fermierii mici

    Ca să vină în ajutorul fermierilor mici care se lovesc de aceste probleme, cei de la Agricover Credit au creat o soluție simplă: Cardul FERMIER. Nu este un credit tradițional, ci mai degrabă o rezervă de bani pe care o ții în buzunar. Tu decizi câți bani folosești, când și cum, apoi rambursezi când vinzi recolta sau când intră subvenția.

    Cardul se acordă doar fermierilor de tip persoane juridice (SRL, PFA, Întreprindere Individuală sau Întreprindere Familială), care au cel puțin un an de de activitate și sunt înregistrați la APIA. În funcție de suprafață declarată, primești maximum 150.000 lei, pentru a-i folosi dacă și când ai nevoie.

    Trebuie să ai în exploatare oricare din următoarele ferme: minimum 10 hectare de cultură mare, 2.500 mp de legume în sere, 1 hectar de legume în câmp, 1 hectar de pepeni, 2 hectare de cartofi, 4 hectare de pomi fructiferi, 4 hectare de viță-de-vie sau minimum 4 capete de vaci de carne ori lapte.

    Cererea, trimiterea actelor (buletin, CUI și declarația APIA) și aprobarea finanțării prin Card FERMIER se face 100% online, prin aplicație pe telefon și cu suport uman la telefon dacă te blochezi la vreun pas. Fără niciun drum.
    De asemenea, nu ți se cere să pui gaj casa, terenul sau utilajele, deci, nu ai nevoie să te duci nici la notari sau evaluatori.

    Lansat în urmă cu aproape 4 ani, Cardul FERMIER este o soluție dedicată firmelor mici din agricultură, pentru a le susține să treacă cu bine peste perioadele mai grele.


    Te-ar mai putea interesa

    90 de zile pentru plata amenzii, apoi suspendarea permisului. Noile reguli aprobate de Guvern 100 de oi au înlocuit mașinile de tuns iarba la fabrica Volkswagen din Polonia Canalul Siret–Bărăgan intră în execuție. Contract de 330 milioane de euro pentru primul tronson Cireșe bio gratis pentru cei își culeg singuri fructele. Un pomicultor a lansat o ofertă inedită: „Cât culegeți, împărțim frățește!” Fermierii cer derogări pentru transportul cerealelor: „În campanie, șoferii nu lucrează ca în transportul de marfă”

    Ultimele știri

    Gustări care ajută găinile și rațele să suporte mai ușor canicula. Rețete de ”înghețată” pentru păsări Fermierii din Cooperativa Agricolă Gheorghe Doja pun pepenii din câmp direct pe bandă. Eficiența în câmp, dublată! Caniculă și furtuni: ANM a actualizat avertizările meteo! AgriConnect – noul program pentru finanțarea micilor fermieri români! Un fermier și fiul său – obligați de instanță să îl despăgubească pe hoțul prins că le fura porumbul!