• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Ce trebuie să știe fermierii despre viitoarea recoltă de porumb: tendințe de preț

    Oana Timar – Agrointeligența

    Piața europeană a porumbului intră într-o perioadă de incertitudine accentuată, după ce Departamentul pentru Agricultură al Statelor Unite – USDA a redus în raportul din iulie estimarea privind recolta Uniunii Europene din anul comercial 2026/2027. Principala cauză este deteriorarea culturilor din Franța, unde seceta și temperaturile record au afectat porumbul chiar în fazele decisive pentru formarea producției.

    În raportul „World Agricultural Production” din iulie 2026, USDA estimează producția de porumb a Uniunii Europene la 53,78 milioane de tone, cu 3,73 milioane de tone mai puțin decât prognoza publicată în luna iunie. Revizuirea lunară este de 6,48%, una dintre cele mai severe modificări operate în raport pentru o regiune agricolă importantă. Față de recolta precedentă, producția europeană ar urma să scadă cu 3,02 milioane de tone, respectiv cu 5,32%.

    Estimarea pentru suprafața recoltată în UE a fost coborâtă de la 7,8 milioane la 7,61 milioane de hectare, în timp ce randamentul mediu prognozat a fost redus de la 7,37 la 7,07 tone la hectar. Datele arată astfel că deteriorarea prognozei nu vine doar din diminuarea suprafeței, ci mai ales din pierderea potențialului de producție.

    Franța, epicentrul crizei europene a porumbului

    Cea mai gravă situație este consemnată în Franța. USDA prognozează pentru această țară o recoltă de numai 10 milioane de tone, în scădere cu 24% față de estimarea din iunie și cu 26% comparativ atât cu anul trecut, cât și cu media ultimilor cinci ani.

    „Aceasta este cea mai mică producție de porumb a Franței din anul comercial 1990/1991”, arată USDA în raportul din iulie.

    Suprafața recoltată este estimată la 1,3 milioane de hectare, cel mai redus nivel din 1969/1970. Randamentul a fost evaluat la 7,63 tone la hectar, cu 13% sub prognoza din iunie, cu 10% sub rezultatul anului trecut și cu 16% sub media ultimilor cinci ani.

    Franța are o importanță majoră pentru balanța europeană. Conform USDA, țara asigură, raportat la media ultimilor cinci ani, circa 22% din producția totală de porumb a Uniunii Europene. Prin urmare, o pierdere atât de puternică nu poate fi compensată ușor de rezultatele mai bune din alte state membre.

    Seceta și temperaturile de peste 35 de grade au lovit cultura în faza critică

    USDA explică deteriorarea recoltei franceze prin persistența unui sistem de presiune atmosferică ridicată deasupra Europei de Vest, care a adus secetă extinsă și temperaturi record.

    „Aceste condiții au fost deosebit de dăunătoare pentru porumb, o cultură care necesită cantități importante de apă și este foarte sensibilă la temperaturile prelungite de peste 35 de grade Celsius”, precizează experții americani.

    Momentul apariției caniculei a fost decisiv. Înflorirea, apariția mătăsii și polenizarea porumbului au loc, în general, la sfârșitul lunii iunie și în iulie, exact în intervalul în care temperaturile și deficitul de apă au devenit cele mai severe.

    „Stresul produs în perioada de reproducere este ireversibil și conduce la pierderi semnificative de randament”, se arată în raport. Analizele satelitare utilizate de USDA indică, de asemenea, o vegetație sub media sezonieră pe suprafețe extinse din Franța.

    Pe lângă efectul vremii, USDA a redus cu 190.000 de hectare suprafața destinată recoltării boabelor, pe baza datelor publicate de Ministerul Agriculturii din Franța. Instituția americană apreciază că agricultorii au încercat să limiteze cheltuielile ridicate cu îngrășămintele și combustibilul, iar unele terenuri marginale au fost lăsate necultivate.

    O parte dintre suprafețele aflate în stare slabă ar putea fi recoltate pentru siloz. Aceste cantități nu sunt incluse în estimarea USDA privind producția de porumb boabe.

    Ungaria și Slovacia pierd producție, România și Bulgaria recuperează

    Problemele nu sunt limitate la Franța. USDA arată că seceta și temperaturile ridicate au afectat și unele zone din Europa Centrală, contribuind la reducerea estimărilor pentru Ungaria și Slovacia.

    În schimb, situația este mai favorabilă în estul Uniunii Europene.

    România și Bulgaria au beneficiat de o umiditate mai bună comparativ cu anul trecut, ceea ce a condus la creșteri importante ale producției”, notează USDA.

    Mesajul este important pentru fermierii români. După producțiile afectate de secetă din sezonul anterior, România ar putea reveni cu o ofertă mai mare de porumb și și-ar putea consolida poziția pe piața regională.

    Totuși, câștigurile din România și Bulgaria nu sunt suficiente pentru a anula pierderile din Franța, Ungaria și Slovacia. USDA estimează că recolta totală de porumb a UE se va situa cu aproximativ 11% sub media ultimilor cinci ani, în timp ce Franța va avea o producție cu 26% mai mică decât media.

    Recolta mondială de porumb, redusă cu 3,3 milioane de tone într-o singură lună

    La nivel global, USDA prognozează pentru 2026/2027 o producție de porumb de 1,297 miliarde de tone, față de 1,300 miliarde de tone în raportul din iunie. Revizuirea este de 3,3 milioane de tone.

    Comparativ cu recolta foarte mare estimată pentru 2025/2026, producția mondială ar urma să fie mai mică cu 30,61 milioane de tone, respectiv cu 2,31%.

    Scăderea europeană este, așadar, una dintre principalele modificări ale balanței globale din luna iulie. În timp ce estimările pentru Brazilia și China au rămas nemodificate, USDA a redus puternic producția UE. Producția Statelor Unite a fost ajustată ușor în creștere, cu numai 130.000 de tone, până la 406,42 milioane de tone.

    Brazilia este menținută la 139 de milioane de tone, iar China la 307 milioane de tone. Pentru Argentina, USDA estimează în noul sezon o recoltă de 55 de milioane de tone, sub nivelul record de 63 de milioane de tone realizat în 2025/2026.

    Oferta mondială rămâne mare, dar UE devine mai dependentă de importuri

    Datele globale nu indică, deocamdată, o penurie mondială de porumb. Brazilia, Statele Unite și China vor continua să pună pe piață cantități foarte mari. Pentru Europa, însă, situația este diferită: o recoltă de sub 54 de milioane de tone ar menține presiunea asupra balanței interne și ar putea crește nevoia de importuri.

    În acest context, porumbul disponibil în România, Bulgaria și Ucraina va avea o importanță sporită pentru cumpărătorii din UE. Ucraina este evaluată de USDA la o producție de 30 de milioane de tone, în scădere cu 900.000 de tone față de anul trecut, în timp ce Rusia ar urma să obțină 15,8 milioane de tone, cu 6,76% mai mult decât în sezonul precedent.

    Pentru fermierii români, raportul din iulie transmite un semnal mixt. O producție națională mai bună reprezintă o veste favorabilă după un sezon dificil, iar deficitul din vestul și centrul Europei poate susține interesul comercial pentru marfa din regiunea Mării Negre. Pe de altă parte, piața europeană rămâne conectată la oferta masivă din Statele Unite și America de Sud, ceea ce limitează perspectiva unor creșteri necontrolate ale prețurilor.


    Te-ar mai putea interesa

    Greșeli de evitat la grâu, porumb și floarea-soarelui. Lecții din teren Pentru ce a luat amendă 5.000 de lei un tânăr de 21 de ani ce conducea tractorul pe un drum public Subvenții APIA 2026. E oficial: Avans mai mare din plata pe hectar și banii mai devreme în conturi! De ce cad prunele verzi din pom: cauze, tratamente, prevenire Canalul Siret–Bărăgan intră în execuție. Contract de 330 milioane de euro pentru primul tronson

    Ultimele știri

    Ce trebuie să știe fermierii despre viitoarea recoltă de porumb: tendințe de preț Vești despre prețul grâului: Cotații mai bune în portul Constanța, Rusia crește exportul, cererea Egiptului scade Piața cerealelor, la zi. Raportul USDA pe iulie – România: 11 milioane de tone de grâu; 3,52 milioane de tone de rapiță Ploi torențiale, rafale de 70 km/h și grindină. România, sub trei avertizări meteo consecutive Cireșe bio gratis pentru cei își culeg singuri fructele. Un pomicultor a lansat o ofertă inedită: „Cât culegeți, împărțim frățește!”