• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Plafonul pentru crescătorii de vaci de lapte din zone defavorizate a fost majorat

    Roxana Dobre – Agrointeligența

    Plafonul alocat ajutorului specific pentru crescătorii de vaci de lapte din zone defavorizate a fost majorat cu 3 milioane de euro, a hotărât astăzi Guvernul. 

    Astfel, suma totală alocată categoriei vaci de lapte din zone defavorizate crește de la 22,4 milioane de euro la 25,4 milioane de euro, banii provenind de la bugetul alocat pentru fondul mutual pe anul 2014, rămas nefolosiți.

    Propunerea are la bază discuțiile purtate între reprezentanții Ministerului Agriculturii și Dezvoltării Rurale și sectorul privat, precum și numeroasele solicitări ale crescătorilor de vaci de lapte.

    ”În urma analizei datelor furnizate de Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură s-a constat că efectivul de vaci de lapte din zone defavorizate a crescut în anul 2014 la 348 mii capete solicitate, o creștere de circa 50 mii de capete, care ar conduce la un nivel mai scăzut al cuantumului pe cap, comparativ cu anii precedenți, ce ar putea descuraja activitatea de creștere a vacilor de lapte, ținând cont și de influența negativă a desființării cotelor de lapte”, susține MADR.

    Odată cu majorarea plafonului alocat ajutorului specific pentru categoria vaci de lapte din zone defavorizate va crește în mod corespunzător, și valoarea totală a ajutorului financiar specific de la 39.824.205 euro, la 42.824.205 euro.



     

    Te-ar mai putea interesa

    Primele terenuri care pierd subvențiile APIA din acest an! Fermierul Dacian Sabău a recoltat 7.500 kg/ha la grâu, fără un gram de fosfor aplicat. Ce produs a făcut diferența? Guvernul a aprobat programul prin care românii din Diaspora primesc 200.000 de euro pentru a porni o afacere în România Samsarii de pepeni, lăsați fără marfă și fără mașini. Amenzi de 7.500 de lei Fermierii își fac propria fabrică de murături pentru a nu mai arunca legumele nevândute

    Ultimele știri

    Piața cerealelor, la zi. Prețul grâului DAP Constanța – de referință. Săptămână încheiată la 211 euro/tonă Seceta devastează porumbul din Franța și Germania: România și Bulgaria, singurele excepții pozitive din UE Noul îngrășământ SEEFCO: doză mai mică la hectar, aceeași cantitate de fosfor pentru culturi Plan comun România-Ucraina pentru creșterea capacității de tranzit a cerealelor ucrainene Forumul de la Neptun: Marile organizații profesionale ale României se reunesc pentru un apel comun către clasa politică!