Ultima fermă de vaci de lapte de lângă București își reduce efectivul. Dr. Mihai Petcu: „N-am cui să vând laptele, nici animalele”

Agroindustriala Pantelimon, ultima fermă de vaci de lapte din apropierea Capitalei, se pregătește să își reducă efectivul de animale, deși traversează unul dintre cei mai buni ani din punct de vedere al producției de furaje și al stării de sănătate a bovinelor.
Dr. Mihai Petcu, administratorul fermei de lângă Capitală ne-a declarat recent că va fi nevoit să vândă circa 100 de juninci, însă nu din cauza lipsei de performanță, ci din cauza dificultăților economice cu care se confruntă sectorul.
Citiți și: Dr. Mihai Petcu: ”Am plâns când un coleg m-a sunat că trimite la abator 40 de vaci de lapte”

Dr. Mihai Petcu reduce efectivul de animale
Fermierul din Pantelimon deține în prezent 600 de vaci de lapte din rasa Holstein din care va vinde 100 de capete, pentru care speră să obțină circa 2.000 de euro/bucata. ”Am 600 de animale extraordinare. În 60 de ani de muncă nu am avut niciodată un efectiv atât de sănătos. Nu am un vițel căruia să-i fac o injecție și nu am o vacă șchioapă. Dar nu am cui să le vând”, a afirmat fermierul.
În opinia sa, prețul laptelui a rămas prea mic în raport cu costurile de producție. Ferma de vaci din Pantelimon livrează laptele cu aproximativ 2 lei pe litru, în timp ce cheltuielile continuă să crească. „Înainte, cu cinci litri de lapte cumpărai doi litri de motorină. Acum, cu cinci litri de lapte cumperi un litru de motorină. Noi vindem cu 2 lei litrul”, a spus crescătorul de animale.
Dr. Mihai Petcu așteaptă producții foarte bune la porumb
Potrivit lui Mihai Petcu în acest an culturile agricole arată foarte bine, iar producțiile de porumb sunt estimate la peste 8-10 tone la hectar.
„Dumnezeu ne-a dat o climă extraordinar de favorabilă. Avem culturi foarte frumoase și vom avea furaje de calitate. Dar dacă laptele este plătit atât de puțin, este foarte greu să susții o fermă de asemenea dimensiuni”, a spus fermierul, care a completat că deși vinde din animale intenționează să continue activitatea fermei cu restul efectivelor.
Animalele scoase la vânzare sunt juninci de reproducție, apreciate pentru starea lor foarte bună de sănătate și pentru condițiile în care au fost crescute. „Cine vine să le vadă își dă seama. Sunt animale deosebite, crescute în condiții bune, bine hrănite. În toată cariera mea nu am avut un efectiv atât de sănătos”, spune fermierul.
Agroindustriala Pantelimon are și fabrică proprie de procesare în care produce produse precum iaurt, sana, chefir, brânză și smântână.









