• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Oierul Vasile Boar, în lacrimi după ce a rămas cu 300 de miei nevânduți. Motivul: lipsea un aviz!

    Roxana Dobre – Agrointeligența

    O familie de crescători din județul Cluj susține că au fost împiedicați să transporte aproximativ 300 de miei către un abator, după ce autoritățile sanitar-veterinare nu au emis la timp avizul necesar pentru transportul animlelor. Potrivit acestora, ovinele au fost încărcate în camion și pregătite pentru plecare, însă transportul nu a mai putut avea loc.

    Crescătoarea de animale, Andreea Boar, a povestit că alături de socrul său, Vasile Boar, au rămas în fermă cu 300 de miei care urmau să fie transportați către abator, după ce au așteptat aprobările din partea Direcției Sanitar Veterinare și pentru Siguranța Alimentelor (DSVSA) Cluj, însă documentele nu au fost eliberate, deși, susțin ei, transportul către abator era permis în perioada respectivă.

    Citiți și: Focar de variolă ovină la Iași. O turmă de 600 de animale va fi sacrificată

    Miei în ferma familiei Boar

    Fermier: Mi-a venit să plâng

    Vasile Boar a povestit cu ochii în lacrimi în cadrul unui video publicat pe o platformă de socializare că a așteptat aprobările din partea DSVSA Cluj însă documentele nu au fost eliberate, deși, susține el, transportul către abator era permis în perioada respectivă.

    „Am încărcat 300 de miei, i-am cântărit și i-am pus în compartimentele mașinii, dar nu ne-au aprobat avizul să-i ducem la abator. Doctorii din Comuna Tureni nu au emis aprobarea deși ei nu au nicio vină pentru că nu au primit aprobare de la Cluj și de la București. Dar gândiți-vă atâția miei, dacă mulgeai oile cât venit aduceam pentru țară: telemea, lapte, de toate. Iar noi am adus atâția miei pe drum, zeci de kilometri că am auzit că se deschid între 1-8 august. Și a venit șoferul să îi ia, să îi ducă la abator și numai că nu a plâns și șoferul. Am cântărit mieii, i-am încărcat în mașină dar nu ne-am aprobat avizul ca să poată pleca spre abator deși era legal să vindem”, a spus fermierul. 

    Crescătorul a povestit că situația l-a afectat profund și că a decis să descarce animalele pentru a evita ca acestea să sufere, având în vedere perioada caniculară pe care o traversăm.  „Mi-a venit să plâng. Am spus: «Dați-i jos, dați-i jos!». Mai bine îi dăm jos decât să se chinuie animalele”, a menționat fermierul cu ochii în lacrimi.

    Citiți și: ANSVSA pregătește un nou plan pentru deblocarea exporturilor de ovine. Vaccinarea în masă, exclusă în această etapă

    Crescătorul reclamă pierderi importante

    Vasile Boar a mai explicat că blocajul i-a provocat pierderi economice și atrage atenția asupra impactului pe care astfel de situații îl pot avea asupra crescătorilor de animale. Potrivit declarației sale, întârzierile în emiterea documentelor afectează activitatea fermelor și pot pune în pericol bunăstarea animalelor.

    ”Noi i-am adus prin călduri și atât s-au chinuit. Nimeni nu vede pierderile pe care le au crescătorii”, a încheiat fermierul.

    Te-ar mai putea interesa

    Fermierii își fac propria fabrică de murături pentru a nu mai arunca legumele nevândute Consiliul Concurenței: Amenzi de 83,2 milioane de lei pentru 21 de companii din agribusiness Guvernul a aprobat programul prin care românii din Diaspora primesc 200.000 de euro pentru a porni o afacere în România Seceta devastează porumbul din Franța și Germania: România și Bulgaria, singurele excepții pozitive din UE Primar-fermier cu 600 de hectare: a încasat despăgubiri de secetă, apoi a vândut porumbul recoltat!

    Ultimele știri

    Agrii România respinge concluziile Consiliului Concurenței și își reafirmă angajamentul față de fermieri și parteneri Ucraina cere de la UE ajutoare de 220 milioane euro pentru a-și finanța fermierii Cezar Gheorghe: „Statul trebuie să prioritizeze cererea românească și să protejeze piața cerealelor” Tradiția și munca duc vinul românesc în legendă. Poveste de la Beciul Domnesc pentru Campioni pe teren Memoriu trimis ministrului Radu Miruță de fermierii români cu cerealele blocate în fermă!