• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Un fond de investiții din SUA a preluat 18.200 de hectare în Dolj, Teleorman și Prahova

    agrointeligenta.ro -

    Despre ce străini mai pun mâna sau schimbă între ei terenurile agricole din România mai aflăm doar din presa internațională pentru că aceste tranzații se fac foarte discret, însă cântăresc greu la imaginea/valoarea fondurilor de investiții care fac astfel de mișcări pe piață. Tot dintr-o sursă străină de plaiurile noastre – ziarul chinez South China Morning Post, jurnaliștii de la Economica.net au aflat că peste 18.000 de hectare de teren agricol românesc a ajuns, printr-o achiziție indirectă, sub controlul americanilor de la Paine & Partners.

    Fondul american de investiţii Paine & Partners a achiziţionat miercuri, 2 iulie, compania Spearhead International Ltd, unul dintre cei mai mari producători britanici din agribusiness-ul Uniunii Europene, potrivit South China Morning Post. În acest fel americanii ajung să exploateze în România aproximativ 18.200 de hectare de teren arabil, în mare parte arendat de companiile pe care Spearhead le controlează.

    Spearhead a intrat foarte discret pe piaţa terenurilor arabile din România la începutul anilor 2000, arendând de la persoane fizice şi juridice suprafeţe tot mai mari de teren în judeţele Dolj şi Teleorman. Spre exemplu, în 2002, potrivit Ziarului Financiar, compania a preluat în jur de 3.000 de hectare de teren în Dolj. De asemenea, producătorul britanic deţine 100% din acţiunile companiei SC Agrinatura SA din Nanov, Teleorman, o firmă profitabilă (8,3 milioane de lei net) cu afaceri de 68 de milioane de lei şi 90 de angajaţi în 2014. Totodată, în aprilie 2014, Spearhead International Ltd a anunţat că subsodiara sa din România, Agrinatura SA, a preluat 100% din acţiunile SC Agronica SRL (Teleorman), SC Agritac SRL (Prahova) şi active ale SC Moara Voievoda SRL (Teleorman). Suprafaţa de teren exploatată de companie a crescut atunci cu 1.680 de hectare, până la aproximativ 17.700 de hectare.

    Conform ultimelor informaţii de pe site-ul oficial al Spearhead International Ltd, producătorul exploatează în România 18.200 de hectare de teren arendat, ţara noastră fiind a treia din portofoliul companiei, în funcţie de suprafeţele exploatate. Mai produc cereale pe 30.400 de hectare în Polonia, 24.400 de hectare în Cehia, 5.700 de hectare în Slovacia şi 5.600 de hecatre în Marea Britanie.

    Citiți mai multe pe www.economica.net



     



    Urmărește știrile Agrointeligența și pe
    Google News, Facebook, LinkedIn, X, YouTube și TikTok

    Te-ar mai putea interesa

    Garda de Mediu a închis mai multe ferme și a aplicat amenzi uriașe ANM: Iarnă aspră la final de săptămână. Ninsori, ger și polei în mai multe regiuni Oierul Alexandru Tămaș: ”Hrănesc animalele cu boabe de porumb, pentru mărunțire ar trebui noi investiții” Șeful ANZ – anunț important pentru toți crescătorii de albine Prognoza meteo – luna februarie 2026. Regim pluviometric excedentar și temperaturi peste normalul perioadei

    Ultimele știri

    Programul Rabla Tractoare 2026. Fermierii speră să primească finanțare pentru achiziția de utilaje Agroinvestigații.ro: Romgaz a reluat negocierile pentru cumpărarea combinatului Azomureș Gabriela Vila își încheie mandatul de Director General ADAMA pentru România, R. Moldova și Bulgaria IPSO România a preluat doi dealeri de utilaje din Germania și a devenit cel mai mare distribuitor John Deere din Europa Fermier: ”Am plătit îngrășămintele, dar din ziua în care trebuia să le primim, nu ne mai răspunde nimeni la telefon”