• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • China ridică o fermă de 100.000 de vaci pentru a umple ”golul” de lactate din Rusia

    agrointeligenta.ro -

    China a demarat construcția unei ferme care va adăposti 100.000 de capete de vaci de lapte. Întreaga producție obținută prina ceastă unitate va fi destinată pieței din Rusia, care a decis să prelungească embargoul de produse agroalimentare din UE, așa că se confruntă cu o oferă scăzută de alimente de bază.

    Locația aleasă de asiatici pentru uriașa investiție se află în nord-estul Chinei, în apropierea orașului Mudanjiang. Va fi, de altfel, cea mai mare fermă de vaci din lume și va marca o celebrare a relației de prietenie cu Rusia, o prietenie care se va traduce și în schimburi comerciale în valoare de un miliard de euro – circa 100 de milioane de lire sterline.

    În spatele fermei-gigant se află un investitor chinez – Zhongding Dairy Farming și unul din Rusia – Severny Bur, susțin jurnaliștii britanici de la Farmers Weekly.

    Un aspect important al noii colaborări ruso-chineze va fi reprezentat de sursa de hrană pentru cele 100.000 de taurine de lapte. Astfel, în acest sens se vor cultiva 100.000 de hectare localizate în Rusia, întreaga recoltă fiind apoi direcționată către fermă. Alte 200.000 de hectare au fost deja ”ochite” pentru momentul în care investiția va funcționa la capacitate maximă.

    Este evident faptul că ferma uriașă este o idee a rușilor pentru a-și asigura necesarul de lapte și produse lactate în contextul în care președintele Putin a prelungit cu încă un an embargoul produselor din UE, SUA sau Canada. Mai mult, noua investiție nu a trecut neobservată la Bruxelles, mai ales că producătorii europeni aprovizionau piața rusească cu circa 300.000 de tone de brânză anul, adică 25% din producția comunitară.

    Mansel Raymond, responsabil cu piața laptelui în cadrul Copa-Cogeca recunoaște chiar că semnalul dat de colaborarea ruso-chineză este de-a dreptul îngrijorător pentru producătorii europeni de lapte. ”Scara investiției este una vastă. Fermierii se întreabă deja dacă mai sunt șanse de revenire pe piața rusească”, a declarat Raymond pentru Farmers Weekly.

    ”Să construiești o fermă pentru 100.000 de capete este uluitor. Dacă proiectul reușește și va fi dus până la capăt cu un întreg efectiv de vaci de lapte, unitatea va produce de una singură 800 de milioane de litri de lapte pe an. Echivalează cu 100.000 de tone de brânză, ceea ce înseamnă că doar această fermă va putea fi sursa a circa 30% din totalul exporturilor europene pe piața din Rusia”, a explicat reprezentantul Copa-Cogeca, cea mai puternică organizație agricolă din UE.

    În prezent, cea mai mare fermă de vaci de lapte este localizată tot în China. Pe continentul european, cea mai mare investiție de acest fel este în afara UE, în Ucraina și are un efetiv ce depășește 20.000 de capete.



     



    Urmărește știrile Agrointeligența și pe
    Google News, Facebook, LinkedIn, X, YouTube și TikTok

    Te-ar mai putea interesa

    13.000 de salate plantate în 30 de minute cu 10 nepalezi. Ion Păunel, legumicultor: La început am rămas perplex și entuziasmat Fermierii care încasează subvenții – obligați să depună la APIA dovezi privind achiziția de inputuri și lucrări în câmp! Kaufland despre buchetele de trandafiri la 1 leu: Nu reprezintă o strategie comercială, ci un mecanism responsabil de gestionare a stocurilor Producătorii români de flori – sabotați de un mare retailer. Ion Călin: Au pus la ofertă buchetul de trandafiri la 1 leu! Prețuri pe tonă pentru grâul, rapița și orzul din recolta 2026

    Ultimele știri

    Fermier către APIA: E primul an când nu primim subvenția pe Agromediu până în 5 martie. Cu ce credeți că supraviețuim? Un tânăr de la o fermă cunoscută a murit răpus de un infarct, în somn Măsuri urgente pentru gospodarii care cresc porci la curte Motocultorul pe drumurile publice: de ce riști amendă, chiar dacă ai permis Grupul Bayer – pe mare pierdere din cauza costurilor de miliarde generate de procesele privind glifosatul