• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • La recoltat în cea mai călduroasă zi din această vară

    agrointeligenta.ro

    Ziua de ieri, trecută în calendar cu 8 iulie 2015, a fost, potrivit celor spuse de meteorologi, poate cea mai caniculară zi pe care am avut-o în acest an. Reporterii Agrointeligența au fost în câmp și au simțit, încă o dată, se înseamnă cu adevărat vara pentru fermieri: recoltare la peste 41 de grade Celsius și răcoarea ce vine din satisfacția unei munci bine făcute!

    La ora 10.12, în mijlocul lanului de grâu de lângă Curtici, două combine Claas mâncau spicele în drumul lor spre locul unde s-a filmat ediția de sâmbătă a emisiunii ”Cultivat în România” de la România TV. Gazda noastră, cunoscutul fermieri Dimitrie Muscă, un om care face agricultură de la mijlocul anilor ’70, ne spunea că, dacă îi ajută Dumnezeu, într-o zi, maximum două, termină recoltarea grâului. Se lucrează și noaptea, mai ales la balotarea paielor uscate de pe câmp. Altfel, la ce temperaturi ar fi solicitate instalațiile mașinilor, lichidele din instații ar fierbe cu siguranță.

    DSC_0302

    De la începutul anului și până ieri, la Curtici se măsuraseră 275 de litri de ploi căzute pe metru pătrat, iar Dimitrie Muscă, cel care conduce Combinatul Agroindustrial Curtici – CAI, ne-a spus că recolta va fi una bună la păioase, în timp ce la porumb mai speră la ploi pentru a da un verdict. Oricum, și porumbul arăta bine.

    Despre ce producții va obține anul acesta Dimitrie Muscă la CAI Curtici vă invităm să discutăm împreună cu celebrul fermier în ediția de sâmbătă – 11 iulie, a emisiunii ”Cultivat în România”. Se difuzează de la 11.10, pe România TV!



     


    Te-ar mai putea interesa

    Subvenția care crește de la 200 de euro la 800 de euro pe hectar! S-a aprobat! Ajutoare de 50.000 euro pentru fermierii afectați de scumpirile la motorină și îngrășăminte Fostul vicepremier Gabriel Oprea a investit cinci milioane de euro într-o cunoscută fermă de Angus Acordul UE-Mercosur, în vigoare de la 1 mai. Informații cheie pentru fermierii români Cea mai mare seră de cășpuni din România a ieșit pe piață cu primele fructe

    Ultimele știri

    Guvernul a aprobat subvenția de 1.500 de euro pentru micii fermieri Apelul Agrointeligența a avut efect! Guvernul a aprobat plata subvenției pentru fermierii care irigă ANTZ bovine – 69,65 euro/vacă, ANTZ lapte – 38,86 euro/tonă. APIA – start plați astăzi! Subvenția ANT teren arabil – 7,99 euro/hectar. APIA a început oficial plățile Prognoza meteo pentru luna mai. Graficul ploilor în ultima lună de primăvară