• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Echipamentele Mecanica Ceahlău, la treabă într-o fermă de 1.500 de hectare din Neamț

    agrointeligenta.ro

    Mecanica Ceahlău a organizat, la mijlocul lunii iulie, o nouă sesiune demonstrativă în teren. Evenimentul a avut loc pe 16 iulie, la Ghigoiesti, judetul Neamț, și a fost găzduit de către ferma Tehnoind, unul dintre colaboratorii de lungă tradiție ai producătorului român de utilaje agricole, cu o suprafață de 1.500 de hectare deținută în exploatare.

    În cadrul sesiunii demonstrative de la Ghigoiești, invitații au avut ocazia să vadă cum funcționează în teren Plugul OPTIM cu 5 trupițe, un utilaj în concept 100% românesc lansat în urmă cu doar câteva luni de către Mecanica Ceahlău.

    Pe lângă gama de pluguri OPTIM, au fost testate de asemenea grapa Magnum, combinatorul Solaris, semănătoarea SUP 29DK – echipamente realizate după consultări directe ale agricultorilor cu privire la nevoile acestora pentru a face o agricultură performantă.

    tractor Steyr DSC0192 DSC0103

    Demonstrația s-a realizat în miriște, pentru ca fermierii să poată testa modul de funcționare a noilor echipamente în condiții grele, iar participanții au apreciat în mod special robustețea, fiabilitatea si faptul că acestea sunt ușor de folosit.

    Utilajele puse în funcțiune pe câmp au fost trase cu ajutorul unui tractor Steyr CVT 6200, fermierii având ocazia să studieze, de asemenea, alte 2 modele Steyr – CVT 6230, respectiv Profi Classic 6140, distribuite pe piața din România de către Mecanica Ceahlău și expuse în cadrul evenimentului din Neamț.

    Intrată în proces de modernizare a fluxului de producție și a echipamentelor deținute în portofoliu, Mecanica Ceahlău a deschis, în 2015, seria de probe demonstrative în câmp, organizate în diverse zone ale țării, astfel încât fermierii români să poată studia în detaliu capacitățile echipamentelor distribuite de către producătorul român de utilaje agricole.

    Seria a debutat la începutul verii 2015, la Lilieci, judetul Ialomița, și va continua pe tot parcursul anului, cu noi evenimente organizate în țară.

    Foto și info suplimentar: www.mecanicaceahlau.ro



     


    Te-ar mai putea interesa

    „Acum 20 de ani, un fermier putea cumpăra o casă din lâna de la 600 de oi”. Daniel Buda cere schimbarea regulilor pentru vânzarea lânii Intrarea în legalitate a tractoarelor și combinelor, fără drumuri la RAR. Soluția oferită fermierilor Piața cerealelor, la zi. Raportul USDA pe iulie – România: 11 milioane de tone de grâu; 3,52 milioane de tone de rapiță MADR susține că nu știa despre legea care introduce închisoarea pentru folosirea apei din puțuri sau râuri Cireșe bio gratis pentru cei își culeg singuri fructele. Un pomicultor a lansat o ofertă inedită: „Cât culegeți, împărțim frățește!”

    Ultimele știri

    Agricultura României intră în cel mai important ciclu de decizie din ultimul deceniu. Rolul finanțării specializate este vital în acest proces Piața cerealelor – retrospectiva săptămânii 8-17 iulie: prețuri, tendințe, producții estimate Piața cerealelor, la zi. O fereastră la grâu care nu se deschide prea des – oportunitate pentru fermierii români Imagini virale: aglomerație de camioane în portul Constanța. Și, totuși, un trader este lăudat! ASAS deschide un nou capitol al colaborării cu China: acord pentru cercetarea horticolă