• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Subvenția la motorină pe 2015. Daniel Constantin: Se plătesc în același timp sumele pentru trimestrul I și II

    agrointeligenta.ro

    Sprijinul pentru motorina folosită în agricultură poate fi solicitat de fermieri printr-o cerere prealabilă ce se depune la sediile APIA până pe 1 august, adică în termen de 15 zile lucrătoare de la publicarea și intrarea în vigoare a ordinului ministerial cu procedura de plată pentru 2015.

    Referitor la plățile către fermieri, ministrul Daniel Constantin a făcut o serie de precizări, din care reiese mai ales faptul că sumele pentru subvenția la motorină se regăsesc în bugetul MADR, fiind doar o chestiune de procedură ca banii să ajungă la cei care folosesc motorina în agricultură. ”Trimestrul IV s-a plătit până pe 30 iunie, iar pentru anul 2015, astăzi (14 iulie – n.r.) s-a publicat în Monitorul Oficial Ordinul cu procedura de primire de cereri pentru anul 2015. Va fi o aplicație și veți primi și pe trimestru 1 și pe trimestrul II n același timp sumele. Nu este o problemă de sume, avem sume la bugetul MADR, nu era legislația pregătită”, a declarat Daniel Constantin în cadrul unei întâlniri cu fermierii din partea de vest a țării.

    Schema de ajutor de stat pentru reducerea accizei la motorină pe anul 2015 se va plăti și pe trimestul 1 și 2 în același timp, sumele fiind disponibile la Ministerul Agriculturii, ne spune ministrul Daniel Constantin

    Posted by Ministerul Agriculturii și Dezvoltării Rurale on Friday, July 17, 2015



     


    Te-ar mai putea interesa

    Cele 7 produse care protejează pomii fructiferi Exclusiv: Exportul de ovine din România a fist blocat! Decizia, luată de un oficial din Spania, țară care va prelua contractele oierilor români Cisterne cu lapte, blocate la granița cu Bulgaria după ce au fost găsite aflatoxine în laptele importat România, singura pedepsită! La sute de focare, în Bulgaria și Grecia exportul oilor a fost interzis doar local Fermierii au intrat la recoltatul orzului. ”Fără 1 leu pe kilogram nu îl dau”. Prețul în portul Constanța

    Ultimele știri

    Gabriela Firea anunță noi măsuri pentru fermieri: contracte obligatorii și prețuri bazate pe costurile reale Șeful ANSVSA merge la Bruxelles: ”Cerem ridicarea interdicției la exportul de oi și audit la fața locului” Decizie majoră în zootehnie: Vaccinarea în masă a ovinelor, pregătită să fie prezentată Comisiei Europene Oficial: Șefii DSVSA Arad, sub control judiciar într-un dosar DNA Piața cerealelor – o nouă săptămână: Cel mai ieftin grâu. Argus: Recolta din România, spre un nou record