• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Anunțuri
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Rusia a cumpărat produse agricole în valoare de 200 de milioane de dolari din Africa de Sud

    agrointeligenta.ro -

    Africa de Sud urmează să livreze Rusiei produse agricole în valoare de 200 de milioane de dolari, potrivit ministrul de Externe african Maite Nkoana-Mashabane. Oficialul a precizat că exportul va fi reprezentat mai ales de citrice, mere, pere, legume și vin. 

    Începând din acest an, compania africană Klein Karoo a intrat pe piața rusă și cu carne de struț, existând informații privind vânzarea unei cantități de 72 de tone către lanțuri exclusiviste. Alte comenzi sunt deja în așteptare, semn că pătura bogată de la Moscova și nu numai apreciază carnea exotică din Africa.

    O mare așteptare a Africii de Sud este legată de piața vinului din Rusia, acolo unde embargoul impus UE a lăsat un gol important mai ales pe gamele premium de băuturi. Din acest motiv se așteaptă ca exporturile să crească după ce anul trecut, Rusia a fost cea de-a șasea țară spre care au plecat vinurile africane.

    Foto: www.cambridgefoodtour.com



     

     


    Te-ar mai putea interesa

    Fiecare litru de lapte, borcan de zacuscă sau legătură de pătrunjel – la ANAF. ”Vor să impoziteze și ultimul țăran din România” Fermierii, chemați de urgență la APIA pentru subvenția de 47 euro/hectar Fermierii amână achiziția îngrășămintelor în așteptarea ploilor. Prețuri la azotoase și complexe în portul Constanța

    Ultimele știri

    Fermierii preferă să dea cartofii vacilor decât să îi vândă la preț de dumping Consilierul onorific al premierului Bolojan cere verificarea vânzării Napolact către un magnat apropiat de Rusia și China ”Nu avem unde să vindem cerealele”. Protest al fermierilor la granița cu Ucraina