• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Guvernul vrea să taxeze fermierii cu 80 de lei/tonă pentru deșeuri. Taxa, introdusă de la 1 ianuarie 2016

    agrointeligenta.ro

    Fermierii, fabricile și primăriile ar putea fi obligate să achite, de anul viitor, o taxă pentru depunerea deșeurilor la groapa de gunoi de 80 de lei pe tonă, respectiv de 120 lei pe tonă în anul 2017.

    Conform unui act normativ aflat în dezbatere publică, noul bir va fi adăugat în bilanțul companiilor și persoanelor fizice care se ocupă cu agricultura, zootehnie, procesare, producție și orice alt tip de activitate din care rezultă deșeuri organice. Același lucru se va întampla și cu deșeurile menajere, ale primăriilor. Această problemă urma să explodeze din ianuarie 2017, dar până la urmă o sa se întâmple din 01.01.2016

    ”Ministerul Mediului a publicat în data de 16.07.2015 Proiectul de Ordonanță a Guvernului pentru modificarea și completarea Ordonanței de urgență a Guvernului nr. 196/2005 privind Fondul pentru mediu, supus dezbaterii publice pentru o perioadă de 10 zile. Conform noilor modificări, de la 1 ianuarie 2016 intră în vigoare o taxă pentru depunerea deșeurilor la groapa de gunoi de 80 de lei pe tonă, repectiv de 120 lei pe tona în anul 2017”, anunță Asociația Romana de Biomasă și Biogaz în cel mai recent newsletter transmis ieri către membri.

    Noua taxă va crea un fond de mediu, care se așteaptă să colecteze 200 de milioane de euro pe an. Practic, cei care vor plăti sunt fabricile, fermierii, primăriile și oricine nu are o soluție pentru gestionarea deșeurilor pe care le produce, conform Directivei Europene 2008/98/CE.

    ”Toate țările vestice europene au rezolvat problema respectivă prin implementarea proiectelor de biomasă și biogaz, soluția potrivită și menționată și în Directivele Europene. Peste 15.000 de proiecte de biomasă și peste 14.000 de proiecte de biogaz au fost implementate în toată Uniunea Europeană, tocmai pentru a transforma un cost într-un venit”, se mai arată în informarea ARBIO.

    Conform ARBIO, fără proiecte de biomasa și biogaz (soluția cea mai eficientă pentru a gestiona deleurile), fermierii români și fabricile autohtone vor începe să plăteasca niște costuri mari care vor submina productivitatea și competitivitatea lor, riscând supraviețuirea lor.

    ”Pentru asta, Asociația Română de Biomasă și Biogaz solicită să avansăm de urgența cu: Metodologia Feed-in-Tariff pentru proiectele cu capacitate instalata de pana la 500 de KW, Legea noua a Biomasei si Biogazului și Legea Energiei Termice”, mai transmis reprezentanții ARBIO.



     


    Te-ar mai putea interesa

    Piața cerealelor – o nouă săptămână: Cel mai ieftin grâu. Argus: Recolta din România, spre un nou record Gabriela Firea anunță noi măsuri pentru fermieri: contracte obligatorii și prețuri bazate pe costurile reale Președintele Nicușor Dan a promulgat legea care elimină plafonarea pentru procesatorii alimentelor de bază Criză în oierit. Controalele în ferme au scos la iveală o situație fără precedent Piața cerealelor, la zi. Grâul DAP Constanța rezistă la 1 leu/kg, prețul florii-soarelui coboară

    Ultimele știri

    Piața cerealelor, la zi. Comisia Europeană – noi estimări de producții, minime pentru grâu și orz în porturi O fermă cu 1.800 de capete – izolată după suspiciuni de variolă ovină și caprină Noul regulament european pentru NGT a fost publicat în Jurnalul Oficial al UE Auchan România a publicat Raportul de Sustenabilitate 2025: peste 100 de filiere, aproape 4,5 milioane de produse salvate de la risipă și investiții continue în eficiență energetică Mecanicul agronom din Botoșani culege cireșe bio. Povestea de la Mănăstirea Doamnei pentru ”Campioni pe teren”