• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Primul draft al legii biomasei și biogazului va fi finalizat în săptămânile următoare

    agrointeligenta.ro

    Asociația Română de Biomasă și Biogaz a format un grup de lucru ce este aproape de a finaliza proiectului unei legi privind sectorul energiei regenerabile din România.

    ”Noua lege pentru biomasă și biogaz este extrem de importantă, nu numai pentru sectorul energetic, dar mai ales pentru România. Noua lege înseamnă mijloace de energie termică mai ieftină pentru mii sau chiar milioane de cetățeni, dar și pentru companiile cu unități de producție. Estimăm că efectul va fi o reducere a facturii cetățenilor cu 20-30% și avem deja exemple concrete care confirmă acest lucru”, informează ARBIO într-un newsletter transmis membrilor.

    Primul draft al noului act normativ urmează să fie finalizat în săptămânile următoare de către specialiștii ARBIO și o casă de avocatură cu care asociația colaborează. Proiectul de lege va fi apoi transmis Guvernului, respectiv ministerului de resort.



     


    Te-ar mai putea interesa

    Minimis pentru cultivatorii de lucernă afectați de situația din oierit: 80 euro pe hectar Fermierii care au avut culturi calamitate de secetă în 2025 vor primi despăgubiri! Cuantum: 200 euro/ha Președintele Nicușor Dan a promulgat legea care elimină plafonarea pentru procesatorii alimentelor de bază Piața cerealelor, la zi. Grâul DAP Constanța rezistă la 1 leu/kg, prețul florii-soarelui coboară Barbu a promis noi credite agricole ”de săptămâna viitoare”. Niciun cuvânt despre ajutoarele de 68 euro/vacă și de 20 euro/porc

    Ultimele știri

    Motorină mai scumpă cu până la 50% în campania agricolă. Recolta, în pericol! Mazărea de toamnă – o cultură bănoasă: peste 5,5 t/ha și prețuri de până la 1,2 lei/kg Top 10 cele mai mari ferme din România după suprafața declarată la APIA în acest an Lege în Parlament pentru creșterea plafonului plăților în numerar la 200.000 de lei România a intrat sub Cod Roșu de caniculă. Județele unde temperaturile vor ajunge la 41°C