• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Rectificare cu plus pentru MADR: Agricultura mai primește 64,5 milioane de lei. Banii vor merge mai ales pe salarii

    agrointeligenta.ro -

    Ministerul Agriculturii și Dezvoltării Rurale câștigă 64,5 milioane de lei la prima rectificare bugetară din acest an, din fondurile totale cea mai mare sumă – 28 de milioane de lei – fiind orientată către cheltuielile de personal, potrivit proiectului de ordonanță privind rectificarea bugetară publicat pe site-ul Ministerului Finanțelor Publice (MFP).

    „Este o rectificare bună pentru Ministerul Agriculturii. Fondurile primite și cele transferate între capitole bugetare merg, în general, către unitățile din subordine, respectiv către Agenția Fitosanitară nou creată, către Agenția Națională de Îmbunătățiri Funciare (ANIF), Academia de Științe Agricole și Silvice (ASAS) și Agenția pentru Finanțarea Investițiilor Rurale (AFIR)”, a declarat, ieri, pentru Agerpres, ministrul Agriculturii și Dezvoltării Rurale, Daniel Constantin.

    Premierul Victor Ponta a declarat, luni, că rectificarea bugetară care urmează să fie aprobată marți în Guvern este pozitivă, adăugând că pe primele șase luni încasările la buget au fost cu patru miliarde de lei în plus.



     


    Te-ar mai putea interesa

    Avans APIA 2025 – calendarul după care intră în conturi prima tranșă din subvenții Îngrijirea mușcatelor toamna. Pregătirea plantelor de mușcată pentru iernare Comisia Europeană a aprobat subvenția de 3.000 euro/hectar pentru fermierii români

    Ultimele știri

    Gripă aviară depistată într-o fermă cu zeci de mii de curcani. Toate păsările au fost sacrificate Primele județe în care fermierii au anunțat că au primit avansul APIA în conturi Ministrul Agriculturii, în vizită la ferma lui Gigi Nețoiu: ”Susțin în continuare integrarea vegetalului în zootehnie”