• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Cât ștrot de soia a importat România în ultimii ani: În 2009, 82% din necesarul național era acoperit din străinătate

    agrointeligenta.ro

    Studiul ”Importanța soiei modificată genetic pentru sectorul zootehnic din România” este cea mai recentă analiză pe această temă făcută la noi în țară și a beneficiat de sprijinul asociațiilor și federațiilor din agricultură și industrie alimentară: Federația Națională PRO AGRO, Agrobiotechrom, U.C.P.R., A.P.C.P.R., A.R.C.P.A. și A.N.F.N.C. Analiza a fost coordonată de dr. Iuliana Ionel, Institutul de Economie Agrară al Academiei Române, și prof. Toma Adrian Dinu, Universitatea de Științe Agricole și Medicină Veterinară București.

    Conform sintezei vastului document, vârful importurilor de șrot de soia a fost atins în 2009, când 82% din tot ce se folosea în fermele românești provenea din import.

    Balanta soia

    Click pe tabel pentru vizualizare




    Te-ar mai putea interesa

    Ploaia care a salvat câmpurile: după două luni de secetă, culturile își revin spectaculos AgroReclamații. Fermieri cu cererea blocată la plata ANT. Șeful APIA a preluat problema spre soluționare Sute de hectare de viță-de-vie distruse în Vrancea. Ionuț Lazăr, IAA: ”Fenomenul putea fi combătut” Primele amenzi în ancheta Consiliului Concurenței privind voucherele acordate fermierilor Roșiile cu moț – vedetele de sezon într-un mare lanț de supermarketuri

    Ultimele știri

    Ministrul Tanczos Barna vrea să reactiveze sistemul antigrindină: ”Inacțiunea ne costă exagerat de mult” Terenurile agricole care pot bloca fondurile României prin PNRR! Ministru: ”Nu cred că cineva, în România, poate să interzică creșterea porcilor în gospodării„ Subvenție pentru îngrășăminte. Tanczos Barna: Azotul s-a sumpit cu peste 100 euro/tonă Regulă clară pentru toți fermierii. Termenul care nu se prelungește la APIA