• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • EXCLUSIV! Fermierii au cerut o întâlnire de lucru la Cotroceni. Ce probleme vor să discute membrii LAPAR la cel mai înalt nivel

    agrointeligenta.ro

    Într-o perioadă în care problemele agricole s-au acutizat, iar fermierii se văd încolțiți de birocrație și taxe, Liga Asociațiilor Producătorilor Agricoli din România (LAPAR) a transmis o adresă la Palatul Cotroceni pentru a se organiza o întâlnire de lucru la cel mai înalt nivel.

    Adresată președintelui Klaus Iohannis, solicitarea agricultorilor include și problemele ce se doresc discutate la întâlnirea la care fermierii au cerut să participe consilierul pe pe probleme economice al Administrației Prezidențiale, Cosmin Marinescu.

    Astfel, între chestiunile enumerate de liderul LAPAR Laurențiu Baciu, care și semnează adresa LAPAR, se numără o serie de prevederi ce țin de Codul Fiscal: plata CASS aferentă veniturilor din arendă cu impunere de stopaj la sursă, impozitul pe arendă, impozitul pe subvenție, TVA-ul pe arendă, dar și recuperarea cu dificultate a TVA-ului (5-6 luni) și condițiile de lucru și salarizare a angajaților din agricultură.

    În finalul adresei, liderul LAPAR Laurențiu Baciu își exprimă încrederea că Președinția României va da curs solicitării fermierilor și că întâlnirea dorită de agricultori va avea loc în cel mai scurt timp.

    Adresa LAPAR a fost înregistrată la Cancelaria Prezidențială pe 23 iulie.



     

    Te-ar mai putea interesa

    În timp ce prețurile în portul Constanța scad, Ucraina își mută cerealele prin România Scandalos: Fermierii români – cu cerealele blocate! Toate trenurile de marfă au fost alocate grâului din Ucraina Vaci atacate de urs chiar într-o anexă gospodărească. Animalul nu a fost găsit Forumul de la Neptun. Mohammad Murad, despre fermieri și retaileri: „Li se ia comision de 300%, iar profitul se exportă” Amenzi de 20.000 de lei pentru fermierii care nu raportează ce stocuri au în ferme

    Ultimele știri

    Mazărea de la Marea Neagră, în blocaj logistic: recolta e bună, dar exporturile sunt aproape înghețate După 30 de zile de carantină, s-au ridicat restricțiile pentru ovine. Documentul obligatoriu pentru circulația animalelor Mohammad Murad cere o „Celulă de Criză” pentru economia României: „În 15 zile să avem măsuri concrete” Un fermier care a tratat culturile la recomandările AI a pierdut producția de pe 10 hectare Prințul-fermier: Un membru al Casei Regale din Anglia face agricultură la nivel profesionist