• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Ion Sula rămâne ministru al agriculturii în Republica Moldova: ”Vreau să mulțumesc pentru sprijin echipei PLDM și plenului Parlamentului!”

    agrointeligenta.ro

    Tânărul politician Ion Sula va continua să fie ministru al agriculturii și în Guvernul nou format la Chișinău, guvernul condus de Valeriu Streleț. Noul cabinet de miniștri a primit astăzi votul de încredere în Parlamentul Republicii Moldova.

    ”Vreau să mulțumesc pentru sprijin echipei PLDM și plenului Parlamentului! Succes ddomnului Prim-ministru Streleț!”, a declarat imediat după vot fostul și actualul ministru al agriculturii de la Chișinău.

    ”Ion Sula deține portofoliul Agricultură din 18 februarie, când a fost cooptat în cabinetul premierului Chiril Gaburici.

    Sula are 34 de ani și face parte dintre politicienii tineri ai Republicii Moldova. Anterior nominalizării sale ca ministru, el a ocupat funcția de director al Agenţiei Naţionale pentru Siguranţa Alimentelor (ANSA), poziție din care s-a afirmat în spațiul public ca susținător al produselor ”made in Moldova” și al producătorilor de pe malul celălalt al Prutului. Mai mult, chiar familia Sula este una de legumicultori, ministrul fiind mândru de activitatea agricolă pe care o desfășoară în satul Costești din raionul Ialoveni.

    Ministrul Ion Sula a fost propus pentru această funcție de către Partidul Democrat Liberal din Moldova – PDLM.



     


    Te-ar mai putea interesa

    Guvernul lansează programul ”Diaspora Investește Acasă” cu granturi de 200.000 euro pentru noile afaceri! Parlamentul a adoptat legea pentru plata unei subvenții de 15 euro/familia de albine Cum va fi vremea în luna iunie: temperaturi peste normal și deficit de ploi în mai multe regiuni Daniel Bilinciuc a construit cu credință o afacere de succes. Povestea de la Mitocu Dragomirnei pentru ”Campioni pe teren” Subvenția pe hectar pe care o vor primi fermierii români în anii următori

    Ultimele știri

    Vot în Parlament: legarea câinilor în lanț, interzisă mai mult de două ore. Animalele pot fi confiscate Senatul a adoptat proiectul AUR care va crea parteneriate directe între micii fermieri și consumatori Dezastru la o fermă din Vaslui: 132 de oi ucise de câini vagabonzi. Paguba: 200.000 de lei Prelungirea plafonării adaosului comercial la alimentele de bază până la sfârșitul anului – vot în Parlament Peste 4.000 de cercetători din 50 de țări participă la Conferința Internațională „Agriculture for Life, Life for Agriculture”, organizată de USAMV București