• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Subvenția pe suprafață 2015: Avansul ar putea fi achitat fermierilor începând cu 16 octombrie

    agrointeligenta.ro

    Prima tranșă din subvenția pe suprafață plătită fermierilor pe 2015 ar putea fi plătită începând cu 16 octombrie.

    Ministrul agriculturii Daniel Constantin a anunțat ieri, la finele unei întâlniri avute cu liderii fermierilor din sectorul vegetal, că va face tot posibilul ca din 16 octombrie să poată fi plătit avansul la plata pe suprafaţă care se cuvine din partea Comisiei Europene.

    Anul trecut, prima tranșă din subvenția pe suprafață a început să fie virată fermierilor tot din aceeași dată, respectiv 16 octombrie, bani ajungând la fermieri până pe 30 noiembrie. S-au plătit atunci 69 de euro/ha, iar ulterior, în ianuarie, s-a dat startul restului de plată, adică 70,38 de euro/ha și ajutorul național tranzitoriu de 19,81 euro/ha.

    Deocamdată nu se cunoaște valoarea exactă a subvențiilor pe care fermierii le vor primi pentru anul 2015 și nici cât se la plăti pe fiecare hectar.



     


    Te-ar mai putea interesa

    Senatul a adoptat proiectul AUR care va crea parteneriate directe între micii fermieri și consumatori România – țara cu un tractor la fiecare 58 de hectare de teren arabil Bayer dă înapoi la contractele pentru semințe după presiunea autorităților din SUA. Ce trebuie să înțeleagă fermierii români din această mutare Agrinvest Credit IFN SA schimbă regulile în agricultură: credite până la 10 ani și reducere a dobânzii de până la 10%/an pentru cei disciplinați AgroReclamații. Ciorile au distrus până la 95% din culturile unui fermier din Ialomița: „E un dezastru anul acesta”

    Ultimele știri

    Festivalul Cireșelor și Căpșunilor – un succes. Fermierii din AFF au adus fructe proaspete în Capitală! Nicolae Istudor, rectorul ASE, favorit pentru funcția de ministru al Agriculturii în Guvernul Tomac APIA a încheiat campania de primire a cererilor pentru subvențiile agricole din acest an – cifre oficiale Moment istoric: USAMV București și Ministerul Mediului au semnat Pactul Național pentru Mediu de Ziua Mondială a Mediului Ministerul Agriculturii trimite corpul de control peste comercianții care susțin că vând legume românești