• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Scandalos! Firmele de asigurări refuză să încheie polițe pentru secetă

    agrointeligenta.ro

    Companiile de asigurări refuză să preia riscul de secetă, principalele cauze invocate fiind caracterul catastrofic, suprafeţele mari afectate, probabilitatea de producere foarte ridicată şi lipsa sistemelor de irigaţii.

    În aceste condiţii, absenţa prelungită a precipitaţiilor a distrus aproximativ 16% din suprafaţa arabilă, echivalentul a circa 900.000 de hectare la nivelul întregii ţări, potrivit datelor Ministerului Agriculturii.

    „Seceta este considerată un risc catastrofic, manifestându-se pe areale extinse şi provocând pagube mari, pe care societăţile de asigurări, ca entităţi individuale, nu şi le pot asuma“, a explicat pentru ZF Elena Berceanu, director al diviziei de asigurări agricole din cadrul Gothaer, companie care a subscris prime de 5 milioane de lei din poliţe agricole în prima jumătate a anului.

    În anumite condiţii, se poate acoperi riscul de îngheţ de iarnă, nu însă şi riscul de secetă.

    Te-ar mai putea interesa

    DNA: Cristina Trăilă, urmărită penal. Miza: schimbarea șefului DSVSA Vaslui și despăgubiri de 3 milioane de euro Ai cumpărat teren cu chitanță de mână? Cum se obține titlul de proprietate pe acea suprafață Ultima fermă de vaci de lapte de lângă București își reduce efectivul. Dr. Mihai Petcu: „N-am cui să vând laptele, nici animalele” Șeful ANSVSA, mesaj pentru oierii care pregătesc protestul din 15 septembrie: „Vreau să nu mai vândă animale fără certificat” O familie de tineri fermieri a pus bazele unei afaceri inedite, adresată crescătorilor de vaci

    Ultimele știri

    Plan masiv de intervenție în ferme! Peste 355.000 de oi și capre, vizate de controalele ANSVSA Piața cerealelor – retrospectiva săptămânii. Grâul și porumbul – pe creștere, rapița și floarea-soarelui se depreciază Fermierii – subvenție de 50% din costul asigurărilor. Noile condiții pentru culturi și animale prin DR-31 Agro Fest Connect 2026. Fermierii, companiile și specialiștii din agribusiness se întâlnesc în câmp la Rediu, pe 2 septembrie! Semnal de alarmă: Micii fermieri care au solarii de lemn nu pot accesa cei 50.000 de euro/fermă de la 1 septembrie