• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Anunțuri
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Ziua Porumbului reunește fermierii la ferma lui Nicolae Sitaru din satul Orezu – Ialomița

    agrointeligenta.ro -

    Ediția a VI-a a evenimentului ”Ziua Porumbului – Orezu” se va desfășura anul acesta joi, pe 10 septembrie, în aceeași locație binecunoscută de fermieri: la ferma Elsit a lui Nicolae Sitaru din satul Orezu, comuna Ciochina, județul Ialomița.

    Nicolae Sitaru este președintele Asociației Producătorilor Agricoli din județul Ialomița și, totodată, vicepreședinte al Ligii Asociațiilor Producătorilor Agricoli din România (LAPAR). Fermierul este recunoscut la nivel național ca unul dintre cei mai importanți cultivatori de porumb și este prezent în Top 100 fermieri, clasament realizat anual de către revista Agrointeligența. 

    Programul evenimentului

    10-10.30 – Sosirea invitaților

    10.30-12.00 – Vizitarea loturilor demonstrative și prezentarea tehnologiei de erbicidare a porumbului

    După ora 12.00 – Subiecte dezbătute pe tema porumbului de reprezentanți de seamă ai agriculturii românești, tombolă și masă câmpenească.


    Te-ar mai putea interesa

    Șeful ANZ – anunț despre plata ajutorului de stat în sectorul de creștere a animalelor Inspectorii ANZ vor controla peste 1.000 de ferme de animale în perioada ianuarie-martie Dispare subvenția APIA plătită pe hectar? Calculele care dau peste cap planurile fermierilor

    Ultimele știri

    Fermierul Neculai Dulceanu renunță la sfecla de zahăr: ”În doi ani avut pierderi de 190.000 de euro” Oierii, decizie tranșantă: Ori plafon de minim 50 de femele la ajutorul de 50 euro/cap, ori NIMIC! Prețurile la îngrășăminte continuă să crească și în februarie. Ureea, vândută cu 530 euro/tonă în Europa