• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Anunțuri
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Ministrul Le Foll ia taurul de coarne: Pleacă luna viitoare în Rusia pentru a deschide piața cărnii de porc

    agrointeligenta.ro -

    Ministrul francez al agriculturii, Stéphane Le Foll a anunțat vineri că urmează să aibă o deplasare importantă la Moscova, prilej cu care speră să negocieze ridicarea embargoului rusesc pentru produsele europene.

    Le Foll a anunțat că se va afla la Moscova în luna octombrie, fiind invitat de omologul său rus. ”Am fost invitat de către ministrul rus la o expoziție. Voi merge în luna octombrie, prilej cu care voi demara dialogul, discuțiile și să încerc să deschid porțile acum închise ale embargoului sanitar”, a declarat Stéphane Le Foll.

    Principala țintă a oficialului francez este piața cărnii de porc pe care Moscova a închis-o încă din ianuarie 2014, după ce au fost confirmate mai multe cazuri de febră porcină africană în Lituania și Polonia. Ulterior, în august 2014, Rusia a instaurat un embargou extins pentru produsele din UE ca urmare a tensiunilor politice legate de evenimentele și situația din Ucraina.

    Stéphane Le Foll aprecia luna trecută că din cauza blocării pieței rusești, în UE există un surplus între 100.000 și 150.000 de tone de carne de porc, ceea ce a făcut ca prețurile la producători să atingă un nivel minim.

    Foto: Terre-net.fr


    Te-ar mai putea interesa

    O familie de oieri pune brânza de oaie la iernat pentru clienți. Kilogramul în saramură costă 45 de lei Decizie Primărie: Circulația căruțelor, interzisă fără „toaletă portabilă” pentru animale Legea mirosurilor 2025. Gunoiul de grajd – ”miros ofensiv”. Reguli noi la contruirea caselor lângă ferme

    Ultimele știri

    Doliu în agricultură! Fermierul Petrică Ciurescu a murit chiar în timpul recoltatului la floarea-soarelui Un gospodar din Alba și-a făcut grădină de legume pe acoperișul casei Plăți noi de la APIA, în conturi de astăzi pentru crescătorii de animale