• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Afaceri la cheie cu bani puţini: Cum să obţii mai multe surse de profit dintr-o singură plantaţie

    Lucian Davidescu – Agrointeligența

    “Văd rafturile cu mărfuri naturale foarte scumpe… Nu este natural să plăteşti mai mult pentru mai puţin”.

    O spune Gunter Pauli, belgian, membru în Clubul de la Roma şi amic din studenţie cu Mugur Isărescu: “În natură, cele mai bune lucruri sunt cele mai ieftine”.

    De exemplu, o reţetă pentru bere: două materii prime, apă şi cereale. Urmează un lung ciclu de digestie. Din grăunţele folosite se poate face pâine, dar şi compost pentru ciupeci. Compostul ajunge apoi hrană pentru porci, după care intră într-un tanc de biogaz. Mai departe, carbonul emis este pompat direct într-un bazin de alge, dare la rândul lor devin hrană pentru peşti. Fiecare produs finit poate fi o sursă de bani. Berăria funcţionează în Namibia de aproape 15 ani.

    Alte exemple, pe riscograma.ro


    Te-ar mai putea interesa

    Aproape 2.000 de hectare de teren agricol – libere pentru arendă la ADS! Primărie: Doar apicultorii din sat au voie cu albinele la salcâmii din localitate Roșiile cu moț – vedetele de sezon într-un mare lanț de supermarketuri Victorie pentru micii fermieri. e-Factura, eliminată în Parlament pentru agricultori Controale în gospodării! Infracțiunea sancționată cu 1.200 de lei!

    Ultimele știri

    “Am cererea autorizată din 18 mai. Când intră subvențiile?” Răspunsul dat de șeful APIA! Pagubă de 8.000 euro pentru un fermier care și-a lăsat tractorul parcat în spatele casei Zantara® 216 EC, fungicidul de la FMC care poate fi aplicat atât pentru a controla bolile foliare, cât și pentru bolile spicului la grâu și orz Ziua Porților Deschise la SCDA Mărculești – 4 iunie: Cele mai bune soiuri de grâu pentru Bărăgan, loturi demo pe 114 parcele! Fermierul George Apostu a trecut la mulsul mecanizat după ce a rămas fără oameni la oi