• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • 5 metode de-a reduce substanţial consumul de energie

    Lucian Davidescu – Agrointeligența

    Următorul ciclu economic semicentenar [Kondratiev] va fi propulsat de energie bine-folosită sau nu va fi deloc, spun economiştii verzi.

    Nivelul de productivitate mondial poate fi menţinut la nivelul de acum cu un consum de enrgie de 5 ori mai mic, susţin autorii unei teze pe nume Factor Five. Metodele nu sunt neapărat noi, dar sunt centralizate şi detaliate suficient încât să servească drept reper.

    În realitate, economiile nu pot ajunge la 80% chiar în toate cazurile, însă există şi situaţii când deficitul de energie se transformă în surplus.
    Printre soluţiile-umbrelă se numără producerea locală a unei părţi din energie pentru reducerea pierderilor la transport sau folosirea cogenerării – producţia simultană de căldură şi electricitate. În completare, vin cazurile concrete.

    Câteva exemple, pe riscograma.ro


    Te-ar mai putea interesa

    Victorie pentru micii fermieri. e-Factura, eliminată în Parlament pentru agricultori Controale în gospodării! Infracțiunea sancționată cu 1.200 de lei! Marius Lulea, cofondator AUR, și-a făcut fermă de vaci. ”Statul nu are niciun plan de capitalizare a fermelor” Premieră: România livrează peste 4.000 de oi în Algeria cu avioane cargo. Șeful ANSVSA: Animalele, la destinație în 2,5 ore Anunț APIA pentru fermierii care nu au cerut încă subvențiile pe acest an

    Ultimele știri

    Start cereri pentru subvenția de 3.000 euro/ha. Termen limită limită pentru fermieri Subvenția pe pârloagă 2026. Fermierii au obligația să transmită APIA fotografii din teren până pe 5 iunie Parlamentul a adoptat legea pentru plata unei subvenții de 15 euro/familia de albine AAC – semnal la Bruxelles: Fermierii se confruntă cu costuri de producție ridicate. Eliminați taxa CBAM! APIA a început eliberarea adeverințelor pentru crescătorii de animale care vor subvențiile în avans