• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Cum arată schița de buget a MADR pentru anul 2016

    Gabriela Gimbășanu – Agrointeligența

    În cadrul conferinței de presă susținută astăzi de ministrul Agriculturii și Dezvoltării Rurale, Daniel Constantin, acesta a ținut să sublinieze faptul că pentru 2016 a realizat deja schița de buget, pentru minister, care include 5,2 miliarde de lei și separat suma de 300 milioane de lei pentru investițiile necesare pentru refacerea sistemului principal de irigații.

    ”Este unul din lucrurile pe care le voi preda viitorului ministru: o schiță de buget pentru anul 2016. Angajamentul pe care l-am avut cu primul ministru pentru că bugetul Ministerului Agriculturii trebuie să cunoască o îmbunătățire sensibilă după ce s-a aprobat la nivelul Parlamentului legea cu acel miliard de euro, defalcat până în 2020. Legea spune foarte clar că în 2016 trebuie să avem separat în buget 145 de milioane de euro pentru reabilitarea infrastructurii principale de irigații. Discuția cu premierul Ponta și cu ministrul Teodorovici a fost ca ministerul să facă o economie din ceea ce are, adică din cele 5,2 miliarde de lei, până în acest moment, de jumătate din această sumă de 145 de milioane de euro și noi am făcut acea economie și în egală măsură Ministerul de Finanțe se angajează să suplimenteze cealaltă jumătate, care însemna în jur de 300 milioane de lei. Voi prezenta schița de buget viitorului cabinet cu cele 5,2 miliarde de lei plus cele 300 de milioane de lei pentru irigații”, a declarat ministrul Agriculturii, Daniel Constantin, în conferința de bilanț.


    Te-ar mai putea interesa

    Președintele Nicușor Dan a promulgat legea care elimină plafonarea pentru procesatorii alimentelor de bază Piața cerealelor – o nouă săptămână: Cel mai ieftin grâu. Argus: Recolta din România, spre un nou record Se mai fac plăți din subvenții după termenul de 30 iunie? Răspunsul șefului APIA pentru fermieri! Fermierii care au avut culturi calamitate de secetă în 2025 vor primi despăgubiri! Cuantum: 200 euro/ha Gabriela Firea anunță noi măsuri pentru fermieri: contracte obligatorii și prețuri bazate pe costurile reale

    Ultimele știri

    Piața cerealelor, la zi. Comisia Europeană – noi estimări de producții, minime pentru grâu și orz în porturi O fermă cu 1.800 de capete – izolată după suspiciuni de variolă ovină și caprină Noul regulament european pentru NGT a fost publicat în Jurnalul Oficial al UE Auchan România a publicat Raportul de Sustenabilitate 2025: peste 100 de filiere, aproape 4,5 milioane de produse salvate de la risipă și investiții continue în eficiență energetică Mecanicul agronom din Botoșani culege cireșe bio. Povestea de la Mănăstirea Doamnei pentru ”Campioni pe teren”