• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Demisia lui George Turtoi de la MADR, publicată în Monitorul Oficial

    agrointeligenta.ro

    Demisia lui George Turtoi din funcția de secretar de stat în Ministerul Agriculturii și Dezvoltării Rurale a fost publicată astăzi în Monitorul Oficial.

    ”Domnul George Octavian Turtoi se eliberează, la cerere, din funcția de secretar de stat al Ministerului Agriculturii și Dezvoltării Rurale”, se arată în decizia guvernamentală publicată în Monitorul Oficial sub semnătura premierului interimar Sorin Cîmpeanu și datată 17 noiembrie.

    George Turtoi a făcut parte din echipa lui Daniel Constantin la Ministerul Agriculturii iar fostul ministru, care este și co-președintele ALDE, anunțase de marți că  intrarea partidului în Opoziție va fi marcată prin demisia tuturor secretarilor de stat care au beneficiat de sprijinul partidului. În cazul MADR, este vorba despre George Turtoi și Ioan Uțiu, a cărei demisie a fost publicată în Monitorul Oficial pe 18 noiembrie, dar datată tot din 17 noiembrie.

    În ceea ce privește echipa de secretari de stat cu care actualul ministru Achim Irimescu va merge mai departe, rămân Daniel Botănoiu și Simona Man. Ministrul a declarat ieri presei că nu a luat încă o hotărâre în privința propunerii pe care o a va avansa pentru echipa sa, dar și că înclină să revină la echipa de lucru cu trei secretari de stat.

    Te-ar mai putea interesa

    Samsarii de pepeni, lăsați fără marfă și fără mașini. Amenzi de 7.500 de lei Document MADR: 333 lei/ha – cuantum maxim la despăgubirile de secetă la porumb și floarea-soarelui Satul fără vaci. Mărturia unui antreprenor: „Au trebuit doar 20-30 de ani ca nimeni să nu mai crească animale” Absurdul irigațiilor din România: Fermierii cumpără pompe pentru stațiile ANIF ca să poată primi apă Fermierul Ilie Chifan produce un chefir artizanal unic pe piață, cu ciuperca tibetană!

    Ultimele știri

    OMV Petrom avertizează fermierii: întârzieri la livrările de motorină din cauza problemelor de aprovizionare APCPR salută noile măsuri împotriva pestei porcine africane: „Sectorul avea nevoie de un cadru legislativ consolidat” APIA – plăți autorizate pentru aproape 10.000 de fermieri. Banii, în conturi de săptămâna viitoare ”Ploaie” de amenzi după protestul oierilor. Jandarmeria Română anunță verificări în desfășurare S-a votat! Subvenție nouă de 68 euro pe cap de bovină și de 12 euro pe cap de porc la îngrășare!