• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Daniel Constantin: ”Miliardul de euro pentru irigații este o certitudine!”

    agrointeligenta.ro

    Fostul ministru al agriculturii a postat astăzi pe pagina sa de Facebook o asigurare privind punerea în aplicare a programului pentru reabilitarea sistemului național de irigații.

    ”Miliardul de euro pentru irigații este o certitudine!”, a scris Daniel Constantin, anunțând totodată că forma finală a Legii privind îmbunătățirile funciare a fost publicată în Monitorul Oficial pe data de 12 noiembrie.

    ”Prins cu predarea documentelor către noul ministru, nu am remarcat ca legea irigațiilor a fost promulgată și publicată în MO încă din 12 Noiembrie. Am lucrat mult alături de colegii din minister și comisia de agricultură pentru a avea cea mai importantă lege pentru sector. Miliardul de euro este astăzi o certitudine! Este mai mult decât un acord politic! Este o lege care garantează fermierilor ca, indiferent de partid sau ministru, sumele vor exista din 2016 până în 2020!
    Prin lege am alocat și aproape 1000 de posturi pentru agenția de îmbunătățiri funciare, care trebuiesc ocupate cât mai repede.
    De asemenea, legea oferă garanția faptului ca infrastructura nu mai poate fi devalizată! În caz ca nu se întreține de către organizații, ea revine la stat!
    Prin introducerea abonamentului, toți fermierii au acces la apa la un preț accesibil, fără sa mai suporte pierderile din sistem.
    Urez succes noului ministru si colegilor din minister în implementarea legii! La încheierea mandatului am predat și cele doua hotărâri de guvern cu privire la normele metodologice și programul național de irigații. Ele trebuiesc adoptate de guvern în 30 de zile!”, a scris fostul ministru al Agriculturii și Dezvoltării Rurale pe pagina sa de Facebook.


    Te-ar mai putea interesa

    Top 10 cele mai mari ferme din România după suprafața declarată la APIA în acest an Furtuna a frânt porumbul și floarea-soarelui în ferma lui Matei Titianu: ”Culturile erau irigate, în stadiu avansat de vegetație” Fermierul Marian Popa a recoltat grâul de sămânță: ”Soiurile românești s-au comportat foarte bine!” Mazărea de toamnă – o cultură bănoasă: peste 5,5 t/ha și prețuri de până la 1,2 lei/kg Stațiunea Popăuți a obținut certificatele de recunoaștere pentru Karakul Alb și Karakul Roz: ”Sunt creații proprii ale Stațiunii”

    Ultimele știri

    Piața cerealelor, la zi. În bazinul Mării Negre grâul scade, orzul e volatil iar porumbul așteaptă verdictul vremii Piața cerealelor, sub presiune: Turcia introduce noi reguli fitosanitare pentru importurile de grâu Puiu Ilisei a mutat ”grosul” activității din fermă pe timpul nopții pentru a combate valul de căldură Cum va fi vremea în următoarele săptămâni: temperaturi ridicate și deficit de precipitații Alertă meteo: furtuni puternice și rafale de până la 90 km/h în mai multe județe