• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Directorul APIA aruncă bomba: Nu s-a reușit virarea avansului către niciun fermier. Sistemul este blocat și la această oră!

    Roxana Dobre – Agrointeligența

    Mihail Puțintei, directorul general al APIA a declarat pentru Agrointeligența că în cursul zilei de ieri nu s-a reușit virarea avansului către nici un fermier. Motivul este blocarea sistemului informatic, care nici la ora redactării acestei știri nu este funcțional.

    ”Nu a fost intenția mea de a induce în eroare pe nimeni. Eu am vorbit ieri de dimineață cu domnul ministru Irimescu și apoi, după, ne-a căzut sistemul informatic. Aseară m-am auzit din nou cu domnul ministru și l-am informat. Vreau să vă spun că aceste probleme tehnice ne depășesc: toți angajații APIA au stat noaptea trecută la birou, dar nu s-au putut relua operațiunile informatice. În acest moment nu mai doresc să mai avansez nici o data limită. Deci nu pot spune când vom reuși să virăm avansul din subvenție cât timp nouă nu ne merge sistemul informatic”, ne-a declarat directorul general al APIA.

    Vă reamintim că în cursul zilei de ieri, 23 noiembrie, ministrul agriculturii Achim Irimescu a declarat pentru Agerpres că APIA a reușit să emită ordine de plată pentru 120.000 de fermieri.

    ”Vestea bună este că peste 120.000 de fermieri au fost introduși deja la plată pentru avansul pe SAPS 2015 (plata unică pe suprafață n.r.). Este vorba de un avans de până în 70%, în jur de 53 de euro pe hectar. Reprezentanții Agenției de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) m-au asigurat că în circa trei zile se pot plăti toate avansurile, adică se pot transfera banii pentru mai mult de 700.000 de fermieri, dintr-un total de peste 900.000”, a spus Irimescu.


    Te-ar mai putea interesa

    Cele 7 produse care protejează pomii fructiferi Lege în Parlament: Construcțiile ridicate pe terenuri agricole pot intra în legalitate prin plata unei taxe Este oficial: Exporturile de oi din România – interzise până pe 31 decembrie. Decizia, în Jurnalul UE! Piața cerealelor, la zi – prețuri. România, în plin recoltat la orz, se menține lider la exporturi Gabriela Firea anunță noi măsuri pentru fermieri: contracte obligatorii și prețuri bazate pe costurile reale

    Ultimele știri

    Fermierii care au avut culturi calamitate de secetă în 2025 vor primi despăgubiri! Cuantum: 200 euro/ha Tanczos Barna și Alexandru Bociu – negocieri zilele acestea cu Comisia Europeană pentru deblocarea exporturilor de ovine! Fermierii din 22 de județe – blocați cu laptele și brânza în ferme! Barbu a promis noi credite agricole ”de săptămâna viitoare”. Niciun cuvânt despre ajutoarele de 68 euro/vacă și de 20 euro/porc Florin Barbu a trecut de comisii cu vot PSD și susținere AUR. Companiile care vor pierde subvențiile APIA!