• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Despăgubirile pentru secetă: APIA, obligată să preia cererile fermierilor indiferent de data emiterii atestatelor de producător

    Roxana Dobre – Agrointeligența

    Una dintre cele mai mari probleme în depunerea cererilor pentru despăgubirile de secetă a fost rezolvată prin dispoziția ministrului agriculturii, Achim Irimescu. Demnitarul a anunțat că APIA va primi cererile producătorilor indiferent dacă atestatul era emis la data efectuării controalelor sau nu.

    Săptămâna trecută, Agrointeligența dezvăluia că zeci de mii de fermieri, mai ales producători mici, s-au trezit la APIA că nu pot cere nici un leu. Ei nu au fost informați de către primării că pentru a beneficia de sprijin, trebuiau să aibă atestatul de producător deja emis la momentul în care s-a făcut controlul în teren.

    “Certificatele de producător sunt necesare persoanelor fizice pentru a fi eligibile la plata acestor despăgubiri pentru secetă. Acest atestat, conform legii 145, este documentul care atestă calitatea de producător agricol al persoanelor fizice. Deci numai cei care au aceste competențe, adică dețineau acest atestat la data constatării pagubei întocmirii procesului verbal poate fi considerat eligibil în cadrul schemei. Sunt nenumărate Consilii Locale care până la această dată nu au eliberat niciun atestat de producător, ceea ce este o mare problemă”, ne-a declarat directorul APIA, Mihail Puțintei.

    Conform declarațiilor de astăzi ale ministrului Agriculturii și Dezvoltării Rurale, problema a fost dezbătută și s-a dat dispoziție către toate filialele APIA să primească cererile fermierilor indifferent de data la care a fost emis atestatul de producător. Astfel, Achim Irimescu a făcut apel pentru a populariza această măsură de ultimă oră care va ajuta fermierii care au suferit pierderi cin cauza secetei să aibă acces la despăgubiri.

    Vă reamintim că potrivit legislației în vigoare, ultimul termen de depunere a cererilor pentru secetă era 30 noiembrie. Cum acea zi va fi liberă în sistemul bugetar, centrele județene ale APIA au comunicat fermierilor că vor primi documentațiile fermierilor inclusiv miercuri, 2 decembrie.

    Te-ar mai putea interesa

    Forumul de la Neptun. Gheorghe Albu: „Pe termen lung va fi un dezastru în agricultură”. Măsura care îl îngrijorează pe fermier Portul Constanța, tot mai aproape de sufocare. Nivelul scăzut al Dunării complică planul de rezervă al Ucrainei 51 de vaci, împușcate direct pe pășune. Fermierii cer urgent o anchetă Amenzi de 20.000 de lei pentru fermierii care nu raportează ce stocuri au în ferme Anexele gospodărești care nu au nevoie de autorizație de construcție! Legea s-a publicat în Monitorul Oficial

    Ultimele știri

    Adio rambursări pentru motorina fermierilor? Acciza redusă ar urma să fie aplicată direct la pompă Presa de la Kiev: Cerealele din Ucraina NU au prioritate în portul Constanța. Unele terminale primesc mai întâi marfa românească Valerian Iștoc – noul Președinte al Summit Agro România. Va prelua funcția din 16 septembrie Mesajul unui mare cumpărător de ovine pentru oierii români! Ai terminat cu erbicidarea? Cum cureți corect instalația de stropit