• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Apicultorii cer o subvenție anuală de 100 de lei pentru fiecare familie de albine

    agrointeligenta.ro

    Peste 170 de apicultori au semnat deja o petiție online prin care se cere un sprijin concret pentru activitatea de creștere a albinelor în România. Stuparii vor să li se acorde o subvenție anuală de 100 de lei pentru fiecare familie de albine, iar sumele să le ajungă în conturi până la finele lunii februarie.

    ”Fiecare stupar nu are decât să-și cumpere ceea ce are nevoie cu banii din subvenție: medicamente, stimulente, material biologic, stupi și echipamente fără a mai fi conditionați de întocmirea de dosare și aducerea de facturi. Statul trebuie să inventarieze imediat numărul de familii de albine aflat în registrele agricole ale tuturor primăriilor din Romania, să le înmulțească cu cuantumul subvenției pe o familie (100 lei) iar suma obținută să o prevadă în bugetul pentru anul 2016. Această sumă va fi virată în contul asociațiilor apicole din România, care vor da fiecărui apicultor suma cuvenită, în funcție de numărul de familii de albine pe care îl deține și cu care este înscris în registrul agricol al primăriei unde are vatra de stupină”, se arată în petiția lansată de ing. masterand Petru Budeanu din județul Iași.

    Altă solicitare din petiție prevede ca subvenția să se achite pe baza adeverinței din registrul agricol al primăriei și a contului bancar deschis de apicultor. Totodată, se cere anularea impozitării familiilor de albine.

    Pentru a citi integral textul petiției sau pentru a susține demersul apicultorilor, accesați www.petițieonline.net


    Te-ar mai putea interesa

    Șef APIA la MoldAgro Expo 2026: Când intră în conturi banii la subvențiile ANT și SCV Un nou jucător în agricultură: casele de insolvență. Florin Constantin, AGXecutive: ”Sunt un rău necesar” Plăți APIA 2026. Subvențiile care intră de săptămâna aceasta în conturile fermierilor Apicultorul român care a convins Comisia Europeană să scoată de pe piață mierea falsificată! Ploaia care a salvat câmpurile: după două luni de secetă, culturile își revin spectaculos

    Ultimele știri

    Plăți APIA duminica! Numărul fermierilor care urmează să primească banii de subvenții în cont O fermă de animale este scoasă cu totul la vânzare din cauza unei datorii la bancă Șeful APIA, Adrian Pintea, a anunțat numărul fermierilor autorizați la plată într-o singură zi Susținem gustul autentic: ”De aici, de aproape. Din Banat” a ajuns la Timișoara! Val de focare de variolă ovină. Mișcarea animalelor, interzisă