• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Adevărul.ro: Noul secretar general al MADR în mijlocul unui scandal – Ar fi intervenit în dosarul ICA pentru a anula prejudiciul

    agrointeligenta.ro -

    Abia numită în funcția de secretar general la Ministerul Agriculturii și Dezvoltării Rurale, Rela Nicoleta Ștefănescu este cea pe numele căreia, în 2012, când era director al Direcţiei Juridice din Minister, a fost făcută o plângere penală de fostul ministru Daniel Constantin pentru că ar fi intervenit în dosarul Voiculescu, cu scopul diminuării prejudiciului.

    Informația a fost dezvăluită de ziarul Adevărul care cataloghează ca și ”controversată” numirea lui Ștefănescu la MADR întrucât ea ar fi fost cea ar fi trimis la Tribunalul Bucureşti, ca probă în dosarul lui Dan Voiculescu, privind privatizarea Institutului de cercetări Alimentare (ICA), o opinie formulată de un expert contabil, menită să reducă sau chiar să anuleze prejudiciul creat. Astfel, în 2012, când a ajuns la minister, Daniel Constantin a făcut plângere penală pe numele directoarei Direcţiei Juridice, Rela Ştefănescu,

    Mai exact, aşa cum au prezentat situaţia la acea vreme premierul Victor Ponta şi ministrul Constantin, opinia depusă de Ştefănescu fusese elaborată de un contabil independent, fără acordul Ministerului Agriculturii, şi aceasta influenţa prejudiciul cercetat în dosarul ICA, în sensul diminuării sau anulării acestuia.

    Venită la MADR odată cu Gheorghe Flutur

    Daniel Constantin, preşedintele PC, partid condus cu titlu onorific de Dan Voiculescu, a confirmat la acea vreme că a formulat o plângere penală împotriva directoarei Ştefănescu, sesizare transmisă către Direcţia Naţională Anticorupţie. Mai mult, Victor Ponta preciza că acţiunile directoarei din Ministerul Agriculturii ar fi fost orchestrate de Traian Băsescu şi PDL, care „încearcă să facă o nouă înscenare Guvernului“. Ponta nu a adus dovezi în acest sens, dar a precizat că Rela Ştefănescu a fost numită la ministerul Agriculturii în 2005, în mandatul lui Gheorghe Flutur, unul dintre liderii PDL.

    Dan Voiculescu a fost condamnat în luna august a anului trecut la 10 ani de închisoare în dosarul ICA, prejudiciul fiind estimat la 60 de milioane de euro.

    Rela Nicoleta Ștefănescu a fost numită astăzi în funcția de secretar general al Ministerului Agriculturii și Dezvoltării Rurale, în locul lui Lucian Dumitru, care a trecut pe poziția de secretar general adjunct.


    Te-ar mai putea interesa

    Noul Cod fiscal. Fermierii – impozitați de primării pentru solariile de legume, răsadnițe și depozitele de cereale Reacție în Parlament despre noul impozit pe solarii: ”Nu se vor opri până nu rămâne nimic de luat” Arendele ADS la hectar – dublate, chiar triplate! Cătălin Tutilescu, directorul ADS: ”Contractele vechi le aducem la stadiul de contracte noi”

    Ultimele știri

    Nu aruncați cojile de portocală! Uite cum le puteți folosi în grădină la viitoarea cultură de legume DNA: 10 apicultori – fraudă de 1,2 milioane de lei din Planul Național Apicol Depozitele de legume promise prin Casa Unirea au devenit centre logistice: ”În perioada imediat următoare vom demara construcția”