• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Directori noi la APIA și AFIR. Care este mandatul noii conduceri cu privire la plata subvențiilor

    agrointeligenta.ro

    Directorii generali ai celor două agenții de plăți aflate în subordinea Ministerului Agriculturii vor fi Florin Marius Faur la Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) și Andrei Szakal, la Agenția pentru Finanțarea Investițiilor Rurale (AFIR), ordinele de numire fiind deja semnate de ministrul Agriculturii, Achim Irimescu.

    „Pe Mihai Puținei, care era director general interimar la APIA, îl retrag în direcția financiară din minister de unde a și venit, iar Eugen Popescu, șeful AFIR, revine pe postul lui anterior, respectiv director general adjunct la AFIR. Am semnat deja ordinele de numire pentru Florin Marius Faur la APIA și Andrei Szakal la AFIR”, a declarat, pentru Agerpres, Achim Irimescu.

    Referitor la mandatul cu care vine Florin Faur la conducerea APIA, ministrul Irimescu a declarat pentru România TV: ”Noua conducere are ca mandat să reușească să demareze plățile normale cât mai rapid, să efectuăm plățile pe agro-mediu până la finele anului, ca să reducem dezangajările pe dezvoltare rurală și sigur să finalizăm controlul pe teren cât mai rapid. Plățile normale, de la 1 decembrie sunt condiționate de controlul pe teren”.

    În ceea ce privește numirea noului secretar de stat în MADR, propunerea ministrului Agriculturii, respectiv Sorin Radu, directorul Centrului Regional de Plăți pentru Dezvoltare Rurală și Pescuit Satu-Mare, trebuie semnată de premierul Dacian Cioloș și publicată în Monitorul Oficial.

    Florin Marius Faur a mai ocupat funcția de director general al APIA, începând cu februarie 2010, în timpul mandatelor lui Mihail Dumitru și Valeriu Tabără. În 2012, acesta a fost înlocuit de fostul ministru al Agriculturii Daniel Constantin cu Gheorghe Benu, în prezent anchetat de DNA. Ulterior, Florin Faur a revenit pe postul ocupat anterior, cel de director executiv la APIA Timiș.

    Florin Faur este absolvent al Facultății de Agricultură din cadrul Universității de Științe Agricole și Medicină Veterinară a Banatului — USAMV Timișoara, instituție la care a obținut o diplomă de master, precum și titlul de doctor în agronomie. Faur conduce APIA Timiș din 2006 și are experiență în gestionarea fondurilor europene.

    Noul șef al AFIR, Andrei Szakal, a ocupat funcția de președinte al Agenției Naționale a Funcționarilor Publici (ANFP) din 2009 până în aprilie 2014.

    Șeful MADR a mai precizat că va modifica organigrama MADR pentru a putea da concurs pentru anumite posturi de directori din cadrul ministerului, la nivel central, inclusiv la autoritățile de management.

    Irimescu intenționează să-l înlocuiască din funcție pe directorul general al Autorității de Management pentru Programul Național de Dezvoltare Rurală (AM-PNDR), Mihai Herciu, iar la Autoritatea de Management pentru Programul Operațional pentru Pescuit (AM-POP), Ciceronis Cumpănășoiu, „mai are un răgaz până la finele anului pentru a ajunge la o absorbție de 75% pe POP”, în caz contrar fiindu-i cerută demisia.

    Foto: Agerpres


    Te-ar mai putea interesa

    Apicultorul român care a convins Comisia Europeană să scoată de pe piață mierea falsificată! Un nou jucător în agricultură: casele de insolvență. Florin Constantin, AGXecutive: ”Sunt un rău necesar” Șef APIA la MoldAgro Expo 2026: Când intră în conturi banii la subvențiile ANT și SCV România – Capitala Aberdeen Angus. Începe Forumul care poate schimba complet zootehnia românească! Plăți APIA 2026. Subvențiile care intră de săptămâna aceasta în conturile fermierilor

    Ultimele știri

    Adunarea Generală a UNCSV: 77 de cooperative active membre, aplicație pentru membri și clarificări legislative Procurorii EPPO au reținut un consultant care a depus la AFIR 237 de proiecte pentru tineri și micii fermieri Aproape 2.000 de hectare de teren agricol – libere pentru arendă la ADS! Peste 100 de noi genotipuri de grâu vor fi prezentate pe 9 iunie, la SCDA Lovrin, la Ziua Câmpului de Cercetare Dezvoltare Fermier Theodor Ichim – hărnicia lasă urme. Povestea de la Chirnogeni pentru ”Campioni pe teren”