• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Ministrul Agriculturii revocă ordinul de numire în fruntea APIA a lui Florin Marius Faur

    agrointeligenta.ro -

    Ministrul Agriculturii, Achim Irimescu, a decis să revoce ordinul de numire în fruntea Agenției de Plăți și Intervenție pentru Agricultură a lui Florin Marius Faur iar șefia instituției va fi asigurată în continuare, temporar, de Mihai Puțintei.

    Cel care a deținut anterior funcția de director general al APIA, Dorel Benu, este cercetat de DNA și suspendat din funcție iar postul nu poate fi ocupat decât prin concurs sau temporar.

    ”Am revocat ordinul de numire în fruntea APIA a lui Florin Marius Faur. Acesta rămâne deocamdată la postul lui din Timiș, iar Mihai Puțintei rămâne în fruntea APIA, cel puțin în această perioadă. În ceea ce-l privește pe Andrei Szakal, numit director general interimar la Agenția pentru Finanțarea Investițiilor Rurale (AFIR), și în această situație vom organiza concurs în cel mai scurt timp”, a declarat, miercuri seară, pentru Agerpres, Achim Irimescu.

    Potrivit surselor Agerpres, situația la APIA este mai încurcată pentru că Faur este contestat nu numai de angajați ai APIA ci și de unii fermieri. Pe de altă parte, Gheorghe Dorel Benu, cel care a deținut anterior postul de directorul general la APIA, a fost suspendat din funcție, fiind cercetat DNA pentru fapte de corupție, iar locul său nu poate fi ocupat decât prin concurs sau temporar așa cum îl ocupă în momentul de față și Mihai Puțintei. În cazul lui Andrei Szakal, acesta s-ar putea afla în incompatibilitate cu noua funcție de director general AFIR deoarece este și președintele unui Grup de Acțiune Locală.

    Sursa: Agerpres


    Te-ar mai putea interesa

    Facilitate pentru fermieri: recuperarea a 50% din investiții din plata impozitelor către stat pe 10 ani Liliana Piron explică cum se va aplica degresivitatea la subvențiile APIA: ”Tot ce depășește 100.000 de euro se va opri la 61.250 de euro” Autoritățile îndeamnă fermierii să nu cultive semințele primite gratuit, prin colete dubioase din China

    Ultimele știri

    CE: România, alocare de 16,5 miliarde de euro în viitoarea PAC pentru subvenții și investiții în ferme Un senator a depus în Parlament un proiect de lege pentru introducerea impozitului pe tonaj Cei mai ieftini peleți. Prețuri pe kilogramul de peleți în această toamnă