• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Adeverințe APIA pentru beneficiarii Măsurii 215 – Plăţi privind bunăstarea animalelor – pachet b – păsări

    agrointeligenta.ro -

    Agenţia de Plăţi şi Intervenţie pentru Agricultură (APIA) informează că eliberează adeverinţe pentru beneficiarii Măsurii 215 – Plăţi privind bunăstarea animalelor – pachet b – păsări, sesiunea II de depunere – anul II de angajament și sesiunea I de depunere – anul IV de angajament, care intenţionează să acceseze credite pentru finanţarea activităţilor curente de la Băncile care au încheiat Convenţii cu Agenţia.

    Potrivit convenţiilor încheiate, la solicitarea scrisă a fermierului, APIA va elibera adeverinţe astfel:
    – Pentru sesiunea II de depunere – anul II de angajament, prin care se confirmă faptul că solicitantul a depus în perioada 01 – 30 iunie 2015 cerere de plată pentru măsura specificată. Suma înscrisă în adeverinţă reprezintă 30% din valoarea sumei solicitate în cererea de plată;
    – Pentru sesiunea I de depunere – anul IV de angajament prin care se confirmă faptul că solicitantul a depus în perioada 16 octombrie – 15 noiembrie 2015 cerere de plată pentru măsura specificată. Suma înscrisă în adeverinţă reprezintă 30% din valoarea sumei solicitate în cererea de plată.

    În conformitate cu prevederile Ordinului ministrului agriculturii şi dezvoltării rurale nr. 703/ 23.07.2013 privind aprobarea condiţiilor în care se vor încheia Convenţiile dintre instituţiile financiare bancare și nebancare și Agenţia de Plăţi și Intervenţie pentru Agricultură, în vederea finanţării de către acestea a activităţilor curente ale beneficiarilor plăţilor derulate prin Agenţia de Plăţi și Intervenţie pentru Agricultură, Banca trebuie sa respecte nivelurile costurilor aferente acordării creditelor pentru beneficiarii plăţilor directe, astfel încât dobânda finală aplicată beneficiarului nu poate depăși ROBOR 6M + 4%, iar comisioanele aferente creditului să fie în limita de 1%.

    Fondul de Garantare a Creditului Rural IFN – SA şi Fondul Naţional de Garantare a Creditului pentru Întreprinderi Mici şi Mijlocii garantează creditele acordate de bănci fermierilor, în cadrul acestui tip de convenţie.

    Toate convenţiile încheiate între Agenţia de Plăţi şi Intervenţie pentru Agricultură, Bancă şi Fondul de Garantare vor fi postate pe site-ul APIA la adresa www.apia.org.ro .


    Te-ar mai putea interesa

    ”Bătaie” la o licitație organizată pentru un tractor U650 fabricat în 2005 Nicolae Cioranu, Asociația Păstorul Crișana: Nu ne explicăm de ce s-a prelungit interdicția la exportul de animale vii în UE Situație fără precedent în oierit. Nicolae Cioranu: Centrele de colectare sunt goale, cumpără animale doar când au contracte

    Ultimele știri

    Avans APIA 2025. Fermele care primesc 112 euro pe cap de animal Florin Barbu, mesaj ferm transmis comisarului Hansen: Agricultura are nevoie de un buget „suficient și corespunzător” Se așteaptă scumpiri mari la îngrășăminte în 2026. Prețurile, suportate de fermieri